Jakie badania będą wystarczające aby wykluczyć SM?

Witam. Chciałbym sprawdzić czy nie mam SM. Otóż byłem u dwóch różnych neurologów którzy mówili po badaniu neurologicznym ze wszystko Ok. Wiem ze Sm stwierdza się po objawach o wyniku badań. Czy rmi mózgu wystarczy ? Chce mieć pewność ze to nie jest Sm. Jakie badania zrobić ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stwardnienie rozsiane to przewlekła choroba OUN, polegająca na nieprawidłowym przekazywaniu impulsów nerwowych. Stan zapalny oraz uszkodzenia otoczki mielinowej, czyli demielinizacja oraz remielinizacja (proces naprawczy w okresie remisji) prowadzą pośrednio do stopniowej utraty sprawności chorego. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/pierwsze-objawy-stwardnienia-rozsianego-charakterystyka-choroby-pierwsze-symptomy-diagnostyka.

Zazwyczaj niepokojące symptomy zgłaszane neurologowi są podstawą do podejrzenia choroby, zaś pierwszym narzędziem diagnostycznym jest tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. One pozwalają na zaobserwowanie zmian spowodowanych przez SM – w mózgu chorego widoczne będą zbliznowacenia oraz nowe ogniska stwardnienia rozsianego. Dodatkowe badania to VEP, które bada szybkość przewodzenia sygnału nerwowego, a także badania laboratoryjne. Mam tu na myśli np. indeks igG w płynie mózgowo-rdzeniowym czy ogniskowanie izoelektryczne białek płynu mózgowo-rdzeniowego. Proszę także zapoznać się z odpowiedzią na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/objawy-stwardnienia-rozsianego-czy-boreliozy.

O diagnostyce powinien Pan porozmawiać z neurologiem – zazwyczaj doświadczony specjalista już po zebraniu wywiadu od pacjenta wie, jakich narzędzi diagnostycznych użyć, by przede wszystkim wykluczyć inne możliwe choroby o podobnym symptomach (dyskopatia, guz czaszki, neuroborelioza). Być może zechce Pan zapoznać się również z materiałem dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/stwardnienie-rozsiane.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.