Czy mogę podróżować samolotem z nefrostomią?

Dzień dobry, Czy z nefrostomią można latać samolotem? Czy fakt ten należy zgłosić wcześniej u przewoźnika?

Redakcja abcZdrowie

Witam, raczej nie ma przeciwwskazań do lotu, ale proszę poinformować o nefrostomii przewoźnika – niektórzy wymagają wypełnienia formularza przed rezerwacją, w którym kupujący bilet informuje o swoich chorobach. Pracownik linii lotniczych po przeanalizowaniu zgłoszenia może zadecydować o podjęciu pewnych kroków, mających na celu ochronę podróżującego bądź współpasażerów. Zazwyczaj przeciwskazania oraz środki ostrożności dotyczą chorób psychicznych, zakaźnych czy związanych z realnym zagrożeniem zgonu podczas lotu (choroba wieńcowa, choroby układu krążenia czy układu oddechowego). Proszę zapoznać się z opiniami naszych ekspertów: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przeciwwskazania-zdrowotne-do-lotu-samolotem. Warto wiedzieć, że lekarz rodzinny, internista lub specjalista mogą wystawić zaświadczenie, na potrzeby podróży samolotem, o braku przeciwwskazań do lotu. W niektórych sytuacjach przewoźnik może o to poprosić, więc warto skontaktować się z liniami lotnicznymi, by nie zostać zaskoczonym. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.