Czy mogę w ciąży pić herbatę?

Witam, jestem w 9 tygodniu ciąży. Od początku pije codziennie 1 kawę (lekarz zezwolił) oraz 1 kubek białej herbaty (tego nie konsultowałam z lekarzem). Dzisiaj na kilku stronach w internecie wyczytałam, że biała herbata nie jest zalecana w ciąży, gdyż zawiera dużo kofeiny i ogranicza wchłanianie kwasu foliowego - czy to prawda? Czy pijąc 1 kubek dziennie mogłam zaszkodzić dziecku?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kawa i herbata, zawierające duże dawki kofeiny, nie są w ciąży wskazane, ponieważ właśnie ta substancja może mieć negatywny wpływ na ciążę – np. skracać jej długość, a także wpływać negatywnie na sam płód.

Umiarkowane spożywanie kofeiny – proszę pamiętać, że zawarta jest nie tylko w kawie i herbacie, ale też czekoladzie czy kakao – nie powinno wpływać negatywnie na ciążę. Warto jednak mieć na uwadze, że bezpieczna dawka kofeiny w ciąży to około 200-300 mg, czyli 1 filiżanka kawy czarnej.

Więcej informacji na ten temat w naszym artykule, proszę się z nim zapoznać: https://zywienie.abczdrowie.pl/kawa-w-ciazy.

Natomiast, jeżeli dodatkowo ma Pani ochotę na herbatę, to warto zrezygnować z kawy.

Co do kwasu foliowego, to faktycznie kawa i herbata mogą obniżać wchłanianie tej witaminy, podobnie jak i żelaza, ale wystarczy nie popijać leków herbatą czy kawą, a także zachować odstęp czasowy.

Sądzę, że nie ma Pani powodu do obaw, mało prawdopodobne również, by picie kawy i herbaty miało negatywny wpływ na ciążę, zwłaszcza, że jest Pani dopiero w 9. tygodniu ciąży.

Być może ten materiał okaże się przydatny: https://portal.abczdrowie.pl/czy-w-ciazy-mozna-pic-kawe-i-czerwona-herbate.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.