Czy mogę w ciąży stosować Septanazol?

Witam. Jestem w 13 tygodniu ciąży. Dopadł mnie katar A właściwie to mam zatkany nos i nie mogę się wysmarkać. Próbowałam już soli fizliologicznej oraz areozolu przepisanego przez lekarza niestety nie pomaga. Nos odtyka mi jedynie po Septanazolu. Wyczytałam że nie jest on do końca przebadany stąd moje pytanie czy użycie go zagraża zdrowiu mojego dziecka? Dodam że wystarczy psiknąć po jednym razie rano i wieczorem a w dzień oddycham normalnie A i przesypiam noc.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

SeptaNazal to aerozol przeznaczony do leczenia nieżytu nosa.

Tak jak Pani wspomina badania dotyczące jego bezpieczeństwa dla kobiet ciężarnych są niestety niewystarczające, dlatego środek ten nie jest zalecany w okresie ciąży.

Nie jesteśmy więc Pani w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy niesie on zagrożenie dla płodu lub czy spowoduje jakieś działania niepożądane. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest nie używać tego leku w ciąży. Proszę porozmawiać z lekarzem o lekach bezpiecznych w ciąży lub spróbować inhalacji.

Sposoby na katar w ciąży zostały również opisane w naszym artykule, który znaleźć można pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/katar-w-ciazy-domowe-sposoby-bezpieczne-leki-niezyt-nosa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.