Co mogę jeszcze zastosować na ten zatkany nos w ciąży?

Witam. Mam ogromny problem z zatkanym nosem. Zaczęło się od kataru ok. 3 msc temu. Używałam Nasivin przez 6 dni po czym odstawiłam ten lek. Katar minął, a zatkany nos został. Po kilku dniach przerwy wróciłam do Nasivinu, gdyż przynosi ulgę. Aktualnie jestem w 9 tygodniu ciąży, zmniejszyłam dawkę i przerzuciłam się na Nasivin Kids, także pomaga, jednak lekarz laryngolog jak i ginekolog zabraniają używania Nasivinu w ciąży i polecają wodę morską. Próbowałam wody morskiej w rożnym stężeniu, soli fizjologicznej, olejków, inhalacji.. (m.in. Prenalen katar, Quixx katar, Sinulan Express forte, inhalol...) nic nie przynosi ulgi a wręcz pogarsza i nos zatyka się całkowicie co uniemożliwia oddychanie, do tego gdy się położę przytyka mi także gardło i nie jestem w stanie oddychać wiec idę wtedy użyć Nasivin kids. Mam 1,5 roczne dziecko, inne nieprzyjemne dolegliwości związane z ciążą (głównie mdłości) muszę się chociaż trochę wysypiać a bez udrożnionego nosa nie daje rady. Próbowałam tez odstawienia wszystkiego i po parunastu godzinach czułam, że się duszę i nie byłam w stanie normalnie funkcjonować wiec wrócił Nasivin kids. Nie mam już siły, mam wyrzuty, ze mogę zaszkodzić dziecku ale inaczej nie daje rady. Co dalej ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety większość popularnych leków w postaci sprayów do nosa jest niewskazana w ciąży – zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Jeśli katar związany jest z infekcją, wówczas skuteczne mogą okazać się inhalacje, parówki oraz naturalne sposoby: czosnek, napar z lipy, woda z miodem. W przypadku, gdy katar trwa dłużej i nie towarzyszą mu inne objawy, to znak, że prawdopodobnie mamy do czynienia z tzw. hormonalnym nieżytem nosa. Nie jest on niczym nietypowym ani niebezpiecznym – pojawia się na skutek wzrostu stężenia progesteronu i estrogenu, które wywołują obrzmienie śluzówki utrudniające oddychanie. Mija po porodzie, zatem jedynym sposobem jest łagodzenie jego objawów. Więcej na ten temat w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/katar-w-ciazy-domowe-sposoby-bezpieczne-leki-niezyt-nosa. Niestety dolegliwość potrafi być bardzo uciążliwa, o czym Pani zdążyła się przekonać. Jeśli katar uniemożliwia dalsze funkcjonowanie, proszę zgłosić się do laryngologa – tylko on będzie w stanie ocenić skalę problemu oraz ewentualnie dobrać bezpieczne leki, które przyniosą ulgę w najbliższych miesiącach. Odradzam stosowanie kropli do nosa na własną rękę, faktycznie mogą być szkodliwe dla rozwijającego się płodu, a dodatkowo – stosowane przez okres dłuższy niż ok. 7 dni mogą potęgować obrzęk śluzówki zamiast go niwelować. Może Pani za to posiłkować się domowymi sposobami na katar uniemożliwiający zaśnięcie: https://portal.abczdrowie.pl/jak-spokojnie-przespac-noc-przy-uciazliwym-katarze. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.