Czy mogę wrócić do stosowania antybiotyku?

Witam, choruję na zapalenie ucha, katar, ból gardła, głowy. Dostałem antybiotyk Zamur, który brałem prawie do końca, ale mi nie pomógł nic. Pominąłem ostatnie 3 dawki. Poszedłem do lekarza ponownie i dostałem klindamycynę. Na początku brałem regularnie biorąc go 3 dni po 2 razy dziennie. Po 6 dawce leku dostałem biegunki, której nigdy wcześniej nie miałem. Była tak duża ze musiałem pominąć 2 dawki, następnie wziąłem 1 dawkę i pominąłem kolejne 2. Widzę, że nie jestem do końca zdrowy i czy mogę wrócić do stosowania antybiotyku ? Zostało mi 5 dawek. Jeśli dostałem po nim biegunki to już zawsze tak będzie ? Przez opuszczenie dawek nie będę uodporniony na ten antybiotyk, będzie on działał ? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 2 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W przypadku, gdy w trakcie stosowania antybiotyku opuszczał Pan jego dawki, a następnie przerwał jego przyjmowanie, powrót do jego zażywania nie będzie najlepszym pomysłem, ponieważ jego działanie może być osłabione. Poza tym takie zachowanie mogło doprowadzić do uodpornienia patogenów bytujących w organizmie.

Z uwagi na pojawienie się biegunki podczas przyjmowania leku, konieczne jest odbycie konsultacji lekarskiej, ponieważ może Pan mieć uczulenie na składnik medykamentu lub Pana korzystna flora bakteryjna została nadmiernie osłabiona.

W taj sytuacji lekarz najprawdopodobniej dobierze inny lek, który pozwoli na osiągnięcie prawidłowego stanu zdrowia.

Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów poruszających temat przyjmowania antybiotyków: https://portal.abczdrowie.pl/alternatywa-dla-antybiotykow

https://portal.abczdrowie.pl/co-po-antybiotyku

https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki-bierz-z-glowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.