Czy mogę zastosować maść z żyworódki w ciąży?

Witam, jestem w 13 tc, czy mogę stosować masc z żyworódki na łzs?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety nic nie wskazuje na to, by były badania wskazujące wpływ żyworódki w podaniu na skórę na ciążę. Przeciwwskazana w ciąży jest żyworódka w postaci nalewki, natomiast nie sposób ocenić ewentualnego ryzyka przy zastosowaniu maści.

Więcej informacji na temat żyworódki odnajdzie Pani w naszym materiale wideo: https://portal.abczdrowie.pl/zyworodka-jakie-ma-znaczenie-dla-zdrowia-wideo.

Na pewno stosowanie na niewielkich powierzchniach nie powinno mieć wpływu na ciążę, ponieważ substancje czynne z maści nie przenikają do krwiobiegu. Ale proszę pamiętać, że żadnych preparatów z żyworódką nie należy stosować długotrwale z uwagi na obecne w wyciągach z rośliny glikozydy nasercowe, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Proszę również pamiętać, że w okresie ciąży należy zachować szczególną ostrożność w stosowaniu suplementów, preparatów, leków czy kosmetyków z wyciągami roślinnymi czy ziołowymi.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/luszczyca-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.