Jaką maść mogę stosować na zmiany łuszczycowe w czasie ciązy?

Jestem w 25 tyg ciąży. W obecnej sytuacji z wirusem jestem pozbawiona jakiejkolwiek szansy na wizyte lekarską.Nasiliły mi się zamiany łuszczycowe zarówno na ciele jak i głowie. Czy jest moze jakis lek,masc którą można stosować w ciąży na zmiany? Same nawilżacze nie działają na zmiany a chcialabym je wyciszyć zanim rozsieją sie znów do dramatycznej sytuacji.

Redakcja abcZdrowie

Witam, wiele zależy od postaci i stopnia nasilenia choroby. Niestety łuszczyca, będąc chorobą przewlekłą o charakterze nawrotowym, wymaga systematyczności w leczeniu. W okresie ciąży walka z tą dolegliwością jest utrudniona, ale nie niemożliwa. Zalecam kontakt z dermatologiem, który będzie w stanie dobrać preparaty tak, by nie były szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Poza farmakoterapią, która obecnie może być przeciwwskazaniem, działanie łagodzące mają emolienty oraz preparaty naturalne. Dodatkowo w ciąży dozwolone są pochodne witaminy D i dermokortykoidy. Szczegóły odnajdzie Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/luszczyca-a-ciaza. Poza tym bardzo istotnym elementem jest dieta – w tym okresie, może być dla Pani kluczowa i stanowić pomoc w leczeniu łuszczycy. Żywność przetworzona, tłusta – jest wykluczona, zaś podstawę żywienia powinny stanowić warzywa i owoce oraz ryby i produkty zawierające duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Więcej o tym jak walczyć na co dzień z łuszczycą w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/luszczyca. W obecnej sytuacji nieocenione będą też domowe i naturalne sposoby na łuszczycę – jeśli zmiany nie są nasilone, ulgę powinna Pani poczuć od razu, w przeciwnym wypadku na efekty trzeba będzie poczekać. Olejek z drzewa herbacianego w połączeniu z dobrej jakości oliwą z oliwek można wcierać w chorobowo zmienione miejsca – powinno to zmniejszyć świąd. Z kolei z sody oczyszczonej i wody można uzyskać papkę do przykładania w najbardziej newralgiczne miejsca. Swędzenie może ukoić również kąpiel z dodatkiem oliwy, mleka i płatków owsianych. Podrażnienia zaś złagodzi sól z Morza Martwego dodawana do kąpieli. Dokładne receptury i więcej informacji pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-egzeme-i-luszczyce. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.