Czy mogę zrobić teraz test?

Dzień dobry Mam problem okres spóźnia mi się już 39 dni. W lipcu przestałam brać tabletki antykoncepcyjne, po tym okres dostałam 1 wrześni a następny 5 października i to był mój ostatni okres do tej pory. 31.10 uprawiałam seks z chłopakiem bez zabezpieczenia. Okres miałam dostać tydzień później, lecz go nie dostałam 10 dni po stosunku ostatnim zrobiłam test i wyszedł negatywny. Jednak obawa wciąż jest. Zastanwiam się czy moge zrobić test teraz, chociaż obawiam się o wyniki fałszywie pozytywny, ponieważ nie wiem przez spóźnienie okresu na jakim etapie jest mój cykl, a wiem że niedawna owulacja może wskazać właśnie fałszywie pozytywny wynik testu. Czy mogę zrobić test? Czy spóźnienie może być spowodowane odstawieniem tabletek? Dziękuje za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej cykle miesiączkowe bywają nieregularne. Jest to skutek odstawienia dawki hormonów, które do tej pory były przyjmowane.

Zazwyczaj cykle regulują się do sześciu miesięcy. W Pani przypadku minęło pięć miesięcy, więc możliwe, że przyczyną spóźniającego się okresu jest właśnie odstawienie tabletek.

Dla pewności proponowałabym jednak oznaczenie poziomu beta-HCG, które jest bardziej wiarygodne niż testy ciążowe dostępne w aptece. Badanie to pozwoli Pani ostatecznie wykluczyć ciążę, która w kontekście niezabezpieczonego stosunku również jest możliwa. Ostatni test, który Pani wykonała 10 dni po stosunku mógł być wykonany zbyt wcześnie.

Odpowiedzi ekspertów na podobne zapytania znajdzie Pani pod poniższymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-po-odstawieniu-tabletek, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-po-odstawieniu-antykoncepcji, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-po-odstawieniu-antykoncepcji-hormonalnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.