Czy mogłąb znów zajść w ciążę?

Witam. 26 lutego poronilam a 8 marca miałam owulacjie czy możliwe jest zajście w ciążę tak szybko? Dziękuję i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podobne pytania pojawiły się już w naszym portalu pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kolejna-ciaza-po-poronieniu lub https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwa-jest-ciaza-po-poronieniu.

Ciąża po poronieniu możliwa jest już przy pierwszej owulacji, która nastąpiła po utracie dziecka. Jej prawdopodobieństwo w dużej mierze jest jednak zależne od przyczyny poronienia oraz kondycji organizmu. Szanse na nią zwiększają się zwłaszcza u kobiet, u których nie było potrzeby łyżeczkowania macicy.

Wielu lekarzy zaleca jednak, aby wstrzymać się ze staraniami co najmniej trzy miesiące. Inni zalecają odczekanie nawet sześciu miesięcy. Jest to czas na regenerację organizmu kobiety oraz przygotowanie psychiczne na kolejną ciążę.

Podczas starań bardzo ważne jest pozytywne nastawienie oraz spokój wewnętrzny. Niezbyt dobrym pomysłem jest staranie o dziecko, kiedy kobieta nadal nie przepracowała poprzedniej straty. Żałoba ma kilka etapów, a jej czas trwania to kwestia indywidualna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.