Czy mogę ponownie starać się o ciążę po ustaniu krwawienia?

Jestem po farmakologicznej indukcji poronienia, od której minęły 2 tygodnie. Lekarz stwierdził zamknięcie się szyjki macicy i brak potrzeby wykonania zabiegu łyżeczkowania. Obecnie występuje u mnie krwawienie jak przy końcówce miesiączki, praktycznie już nic nie leci. Gdy krwawienie całkowicie ustanie, mogę zacząć ponowne starania o dziecko? Z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

powinna Pani poruszyć ten temat z ginekologiem, który zna historię medyczną oraz aktualny stan zdrowia.

Generalnie wielu ginekologów nie zaleca starań o ciążę bezpośrednio po poronieniu. Zalecany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne czas, jaki należy odczekać od poronienia do starań o kolejną ciążę to trzy miesiące, choć niektórzy lekarze zalecają wydłużyć ten czas do nawet sześciu miesięcy.

Chodzi o to, aby organizm kobiety zregenerował się, a kobieta doszło do jak najlepszej kondycji psychicznej, co od razu po poronieniu nie zawsze jest możliwe.

Odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/starania-o-dziecko-po-poronieniu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-starania-o-dziecko-po-poronieniu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/starania-o-dziecko-po-poronieniu-samoistnym.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.