Kiedy starać się o ciążę po poronieniu farmakologicznym?

Dzień dobry. 3 września poroniłam w 8 tygodniu ciąży, poronienie było wywoływane farmakologicznie ponieważ ciąża obumarła. Miesiączka już wróciła. Czy to bezpieczne, by w listopadzie ponownie starać się o dziecko? Wiem, że zaleca się zaczekać 3-6 miesięcy, ale jeżeli czuję się dobrze, czy muszę tyle czekać? Dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zapłodnienie po poronieniu jest możliwe już podczas pierwszego cyklu menstruacyjnego. Skoro miesiączka wróciła, to już jest Pani płodna.

Jak sama Pani wspomina lekarze zalecają jednak odczekanie kilku miesięcy przed rozpoczęciem kolejnych starań. Związane jest to z wykonaniem odpowiednich badań oraz regeneracją organizmu kobiety. Ponadto bardzo ważny jest komfort psychiczny. Kobieta musi być gotowa na kolejną ciążę nie tylko od strony fizycznej, ale również emocjonalnej.

Decyzja dotycząca starań o dziecko po poronieniu powinna zostać podjęta po konsultacji z ginekologiem, który zna historię medyczną pacjentki. Jeśli on nie będzie widział żadnych przeciwwskazań, to może Pani starać się o ciążę już w listopadzie.

Odpowiedzi specjalistów na podobne pytania znajdzie Pani pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/starania-o-dziecko-po-poronieniu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-starania-o-dziecko-po-poronieniu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/starania-o-dziecko-po-poronieniu-samoistnym.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.