Czy mogłam zajść w ciążę w czasie brania tabletek?

Czy mogłam zajść w ciaze w czasie brana tabletek i po skończonym opakowaniu mieć normalny okres ?po tym chciałam zrobić przerwę i minęło miesiąc A ja nie dostałam krwawienia .?Mam 43 lata

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skuteczność dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych według wskaźnika Pearla wynosi 0,3 przy właściwym stosowaniu. Oznacza to, że jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie nieplanowanej ciąży. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-wskaznik-pearla. Niestety nie ma antykoncepcji idealnej – zawsze należy liczyć się z ryzykiem, dlatego gdy nie pojawia się okres po odstawieniu tabletek hormonalnych warto wykonać test ciążowy.

Proszę jednak nie martwić się na zapas – ponieważ tabletki antykoncepcyjne ingerują w gospodarkę hormonalną organizmu, zaś odstawienie ich może powodować zaburzenia w jej funkcjonowaniu, to brak okresu w pierwszym cyklu nie musi od razu oznaczać ciąży. Przede wszystkim spadek hormonów w organizmie może powodować cykl bezowulacyjny oraz prowadzić do braku menstruacji od 2 tygodni do nawet 6 miesięcy od momentu zrezygnowania z tej formy antykoncepcji. Być może ten artykuł Panią uspokoi: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-po-odstawieniu-tabletek.

Zatem, jeżeli test ciążowy pokaże wynik negatywny, proszę uzbroić się w cierpliwość bądź odwiedzić ginekologa w celu przeprowadzenia badania oraz, być może, badań hormonalnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.