Czy mogłam zajść w ciążę w obecnym cyklu?

Boje się o czy mogłam zaciążyć, wg aplikacji dzisiaj jest mój 15 dzień cyklu, cykle mam nieregularne, w zeszłym cyklu stosowałam luteinę na uregulowanie okresu. Chłopak podczas wytrysku wyszedł ze mnie ale na tyle szybko ze prezerwatywa została w pochwie która po chwili także wyciągnął bo dało się za nią pociągnąć, podczas mycia lekko czułam ze mogę mieć na wargach sromowych spermę, w zeszłym cyklu miałam podobna sytuacje i przyjmowałam tabletkę po. Teraz przyznam ze się boje. Co zrobić w takiej sytuacji?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

co do tabletek wczesnoporonnych (tzw. tabletek po) to ich działanie obejmuje okres do 72 godzin od stosunku, dlatego, jeżeli stosowała się Pani do tych wytycznych, to można wykluczyć ewentualne zajście w ciąże podczas stosunku w poprzednim cyklu.

Jeżeli chodzi o współżycie, podczas którego doszło do problemów z prezerwatywą w obecnym cyklu, to odpowiedź na to, czy mogło dojść do zapłodnienia zależy od wielu czynników, szczególnie od tego, czy nasienie dostało się do komórki jajowej. Tak naprawdę jedyną odpowiedź może Pani dać wykonanie testu ciążowego, który jest dostępny w każdej aptece. Proszę to zrobić co najmniej 10 dni po stosunku, a w przypadku testów płytkowych, z użyciem porannego moczu.

W sytuacjach, gdy prezerwatywy doprowadzają do opisywanych problemów, może Pani rozważyć rozpoczęcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Pozwoli to na uniknięcie ryzykownych sytuacji i zmniejszy szanse na nieplanowaną ciążę.

Więcej informacji dotyczących środków antykoncepcyjnych znajdzie Pani w naszym artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.