Czy mogło mieć to wpływ na późniejsze ataki?

Witam W dzieciństwie(5 lat) zachorowałem na świnkę. To był ostry przebieg z podejrzeniem zapalenia opon mózgowych. Od tamtej pory mam dziwne stany psychiczne (tak jak by ataki paniki). Zdarza się to zawsze przed snem, bardzo nieregularnie. Mogę mieć 2-3ataki w ciągu miesiąca, tygodnia, roku lub co kilka lat. Zastanawiam się nad inna przyczyną, ale nic mi nie przychodzi do głowy. Dostałem wtedy zastrzyk z jakąś ciemna substancja,po którym miałem podobne objawy. Chciałbym się dowiedzieć co to mogło być i czy rzeczywiście mogło mieć to wpływ na późniejsze ataki? Proszę o odpowiedź, lub jakieś sugestie, przykłady.

Zaburzenia lękowe, w tym napady paniki, mogą mieć różne źródła w tym przede wszystkim emocjonalne i psychologiczne. Przebyty ciężki przebieg zakażenia świnką może być podstawą do podjęcia konsultacji lekarskiej (także neurologicznej) w celu wykluczenia organicznych czy neurologicznych przyczyn obecnych zaburzeń. Warto to zrobić dla bezpieczeństwa. Bardziej jednak prawdopodobne jest psychologiczne wyjaśnienie. Dlatego zachęcam najpierw do konsultacji z lekarzem, który- w razie potrzeby - zleci badania z obszaru neurologicznego w celu wykluczenia organicznych przyczyn trudności, a dalej skieruje do psychologa, psychoterapeuty w celu przyjrzenia się możliwym emocjonalnym przyczynom napadów lęku. Psycholog pomoże Panu także, w trakcie psychoterapii, poradzić sobie zarówno z napadami paniki, jak i ich przyczynami. Skorzystanie z pomocy psychoterapeuty w ramach ubezpieczenia NFZ jest możliwe pod warunkiem posiadania skierowania wystawionego przez lekarza rodzinnego lub lekarza psychiatrę. Można także skorzystać z pomocy gabinetów prywatnych. Warto pamiętać o szczególnych warunkach korzystania z pomocy specjalistów w czasie epidemii.