Witam serdecznie. Napady paniki mogą przybierać różne formy. M.in. w poczuciu, że zaraz zemdleję, ucisku w gardle czy właśnie przyspieszonym biciem serca czy podwyższonym ciśnieniem. Odpowiadając na Pana pytanie - sport jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Przyspieszone bicie serca spowodowane wysiłkiem fizycznym, jakkolwiek może spowodować skojarzenie z objawami paniki i wywołać strach przed nim, jednak jeśli Pan "wytrwa" i nie przerwie ćwiczeń przekona się, że nic złego się nie stanie. Napady paniki są bowiem "nakręcane" naszym straszeniem się w myślach ("Co będzie jeśli..."). Jeśli chodzi o dalszą część pytania - zawał czy wylew u sportowców to już zupełnie inna, niezwiązana z paniką kwestia. Napad paniki nie może nas zranić, nie jesteśmy w stanie umrzeć w jego wyniku. Z kolei przyczyn zawału, wylewu, a nawet śmierci u sportowców może być bardzo dużo (od wrodzonych chorób, przeciążenia organizmu po przedawkowanie środków dopingujących czy wielu innych przyczyn). Pozdrawiam serdecznie.
Witam Pana.Ataki paniki mają przyczynę najogólniej mówiąc - natury psychologicznej, najlepiej więc udać się po pomoc do psychologa. Taka pomoc przy opisywanych przez Pana problemach zazwyczaj szybko przynosi dobre efekty. Oczywiście sport stosowany rekreacyjnie zazwyczaj służy zdrowiu psychicznemu i fizycznemu, jednak radziłabym go potraktować jako formę wspierania leczenia a nie leczenie.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy ataki paniki mają wpływ na serce? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy ataki paniki mogą doprowadzić do zawału? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak leczyć ataki paniki? – odpowiada Dr n. med. Magdalena Nowaczewska
- Jak leczyć napady paniki? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jaki wpływ na zdrowie mają ataki paniki? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Dlaczego mam to przyspieszone bicie serca? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak wyglądają u chorego ataki paniki? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak zwalczyć napady paniki? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Kołatanie serca, bóle głowy i ataki paniki - czy to stres czy dolegliwości spowodowane wyrastającymi zębami mądrości? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy Propranolol można stosować na ataki paniki? – odpowiada Mgr Karolina Kapias-Gryczon
artykuły
Zawał mięśnia sercowego u młodych osób a zgon z powodu zatrzymania krążenia. Czego nas nauczył przypadek Christiana Eriksena?
Dramatyczny finał meczu Dania-Finlandia, który mia
Agorafobia - objawy, diagnoza, zaburzenia towarzyszące
Agorafobia (agoraphobia) to słowo pochodzące z jęz
Hematofobia - jak sobie z nią poradzić?
Boisz się strzykawek i zastrzyków? Na widok krwi c