Czy mogło to zaszkodzić płodowi?

Jestem w 6. tygodniu ciąży. Przez pomyłkę wzięłam przez dwa dni po dwie tabletki (jedna miała 400mg) berberyny. Brałam ją kiedyś testowo w walce z trądzikiem, a pomyliłam z suplementami witaminowymi, które mam brać. Czy mogło to zaszkodzić płodowi? Dziękuję. Anna.

Redakcja abcZdrowie

Witam, choć lista właściwości prozdrowotnych berberyny jest bardzo długa, to nie zaleca się stosowanie jej w czasie ciąży i podczas karmienia piersią. Wynika to pewnie z faktu, że nie ma badań na tej grupie osób. W efekcie, nie znamy skutków działania berberyny na zdrowie i życie matki oraz płodu. Również spożywanie berberysu w dużych ilościach jest szkodliwe, bo odkłada się w wątrobie, sercu i trzustce. Więcej tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/berberys-w-ogrodzie-wlasciwosci-i-zastosowanie. Warto sprawdzić, co jeszcze jest w składzie suplementu, który Pani przyjęła, choć myślę, że taka ilość nie powinna być toksyczna dla płodu. Na wszelki wypadek proszę odstawić opakowanie w bezpieczne miejsce, a o zaistniałej sytuacji poinformować lekarza prowadzącego ciążę. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.