Czy mój partner jest zarażony, nawet jeśli korzystaliśmy z prezerwatyw?

Dzień dobry, Od października ubiegłego roku zmagam się z nawracająca infekcją grzybiczą. Robione badania TSH w normie, wymaz oraz posiew również niczego nie wykryły. Stosuje ścisłą dietę bezcukrową. Ginekolog niestety zbywał mnie mówiąc "kiedyś Pani przejdzie", kompletnie nie interesując się przyczyną. Drogą dedukcji doszłam do tego, że to stosunki z moim partnerem są powodem infekcji, tak jakby doszło do mikro urazów w środku pochwy. Przy każdej infekcji wstrzymaliśmy się ze stosunkiem miesiąc-aż do wyleczenia objawów, niestety problem wracał, więc wnioskuję że miesiąc to zbyt mało czasu by pochwa się zregenerowała. Czy istnieje opcja że mój partner jest zarażony, nawet jeśli korzystaliśmy z prezerwatyw? Jaki czas zajmuje pełna regeneracja pochwy oraz które prezerwatywy są najbardziej "bezpieczne" przy takich problemach? Bardzo dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
KOBIETA, 23 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry,

Bez badania ciężko stwierdzić czy rzeczywiście ma Pani infekcje grzybiczą.

Czasami jednocześnie może być kilka infekcji. Może mieć Pani infekcje grzybiczą i bakteryjną oraz może mieć Pani alergię na prezerwatywy.

Jeśli ból i "uczucie " infekcji występuje zawsze po stosunku z użyciem prezerwatywy,to można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić,że ma Pani uczulenie na lateks zawarty w prezerwatywie.

Jakie są objawy uczulenia:

pokrzywka kontaktowa skóry krocza i podbrzusza, stan zapalny i obrzęk sromu, uczucie swędzenia lub pieczenia okolic intymnych oraz zapalenie czerwieni wargowej.

Oczywiście te objawy nie muszą występować jednocześnie.

Na taki stan zapalny wywołany przez alergie ,czekają grzyby i bakterie.

Proszę zacząć używać prezerwatywy Durex Real Feel. Polecana jest dla alergików. Oraz lubrykant nawilżający na bazie wody. Bardzo dobry jest Durex Intima Balance - żel intymny z prebiotykiem.

Co jeszcze może Pani zrobić:

1. Wykonać wymaz z pochwy

2. Zacząć przyjmować probiotyki doustne jak i dopochwowe.

3. Jeśli Pani pali,proszę zrezygnować z palenia.

4. Proszę zakupić paski pH do mierzenia pH pochwy. Warto wiedzieć jakie aktualnie jest pH Pani pochwy.

5. Proszę wykonać posiew w kierunku Trichomonas vaginalis [Wymaz pobierany jest z pochwy, cewki moczowej lub szyjki macicy (np. cytologia).]

6. Proszę wykonać immunochromatograficzny test do wykrywania Gardnerella vaginalis.

7. Proszę nie stosować irygacji pochwy.

8. Proszę zmienić płyn do higieny intymnej lub w ogóle zrezygnować z płynu.

9. W ciągu dnia wietrzyć krocze.

10. Przeprasować wszystkie spodnie wzdłuż szwów.

11. Przeprasować bieliznę.

12. Podmywać się zawsze w kierunku do odbytu.

13. Partner może wykonać posiew z cewki moczowej. Mężczyźni przechodzą często infekcje bez objawów.

14. Zmienić bieliznę na bawełniana.

Powodzenia

W razie pytań zapraszam do kontaktu

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska