Czy mój wynik badania glukozy może coś sugerować?

Dzień dobry! Miałam ostatnio badania wstępne do pracy i niewiedząc, że będę mieć pobieraną krew, zaraz przed badaniami zjadłam dość sporo. Była to drożdżówka z kawałkami czekolady i panini z kurczakiem oraz wypiłam kawę z mlekiem i 4 łyżeczkami cukru. Ku mojemu zdziwieniu wyniki glukozy wyszły mi bardzo niskie, bo 56 mg/dl. Między posiłkiem a pobieraniem krwi (z zgięcia łokciowego) minęła około godzina. Stąd moje pytanie; czy jest możliwe, aby mieć mniejszy cukier po jedzeniu niż na czczo? Czy mój wynik może na cokolwiek wskazywać czy po prostu nie ma on żadnego sensu?

Dzień dobry!

Tak, jest możliwe, że po posiłku poziom cukru we krwi spadnie poniżej normy (hipoglikemia), szczególnie jeśli posiłek był bogaty w cukier i łatwo przyswajalne węglowodany, takie jak np. w przypadku drożdżówki i kawy z cukrem. Jednakże, nie powinno to mieć miejsca u zdrowych osób. Organizm powinien być w stanie utrzymać poziom cukru we krwi w normie, nawet po spożyciu posiłku.

Wynik 56 mg/dl jest wartością niską i sugeruje hipoglikemię. Może to mieć związek z niedawno spożywanym posiłkiem. Możliwe jednak, że wynik ten jest fałszywie zaniżony lub nieprawidłowy.

W celu potwierdzenia wyniku i ustalenia ewentualnych przyczyn hipoglikemii, zalecam skonsultowanie się z lekarzem i dietetykiem klinicznym oraz powtórzenie badania na czczo po min. 8h przerwie między ostatnim posiłkiem a pobraniem krwi.

Pozdrawiam

mgr Klaudia Ułamek

Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online

Zapraszam do zapoznania się z informacjami o mnie oraz lokalizacją i opiniami pacjentów -> https://goo.gl/maps/KtvQ39gWCpKhBLzj8