Czy moja senność ma związek z problemami endokrynologicznymi?

Dzień dobry! Zwracam się z prośbą o pomoc, ponieważ od jakiegoś czasu doskwierają mi objawy, z którymi coraz trudniej jest mi sobie poradzić. Zacznę od tego, że w wieku około 16 lat wykryto u mnie na prawym jajniku torbiel o średnicy 10 cm. Moja pani ginekolog dała mi wtedy przy okazji skierowanie na badanie TSH. Wynik wyszedł 3,1, pani powiedziała że w jest trochę wysoki jak na ten wiek, ale mieści się w normie, więc nic nie będziemy robić. Tak minęło kolejne kilka lat, podczas których czułam się prawie ciągle tak samo - ogromne zmęczenie, problemy z nadmierną sennością, wypadanie włosów oraz kołatania serca, które chwilami były bardzo dokuczliwe. Kilka miesięcy temu została u mnie wykryta kolejna torbiel, znów na prawym jajniku, tym razem wielkości około 5 cm, na co również zostały mi przepisane tabletki antykoncepcyjne, torbiel także wchłonęła się samoistnie. W tym samym czasie miałam robione badania kontrolne, bo od tamtego czasu się nie badałam. Tym razem TSH wyszło 2,5, aktualnie mam 22 lata. Objawy w przeważającej ilości czasu nadal się utrzymują, najbardziej dominującymi są nadmierna senność, kołatania serca i wypadanie włosów. Czy to wszystko może wskazywać na jakąś chorobę tarczycy? Co oznaczają tak zróżnicowane wyniki tego TSH? Czy te często występujące torbiele mają jakieś powiązanie z hormonami? Dodam, że u mnie w rodzinie występuje niedoczynność tarczycy, choruje na nią siostra mojego taty i prawdopodobnie moja babcia, również od strony taty. Dodam, że odnośnie kołatań serca - wielokrotnie miałam robione badania, również Holter i USG i wszystko ok. Dieta też raczej w porządku, studiuję dietetykę, staram się jeść dobrze. Poziom wit. D w normie. Bardzo proszę o poradę, bardzo problematyczne jest to, że niemal codziennie spóźniam się do pracy czy na uczelnię, bo nie mogę zwlec się z łóżka, a jeśli już się to uda, to o godzinie 8-9 rano siedzę w ławce śpiąca, jakbym była po całym dniu ciężkiej pracy. Z góry bardzo dziękuję za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że chce Pani poznać przyczyny swoich przypadłości. Najważniejszym krokiem na ten moment byłoby rozszerzenie diagnostyki.

Istnieje przypuszczenie, że przyczyną takich dolegliwości, jak nadmierna senność, wypadanie włosów, czy kołatanie serca są zaburzenia hormonalne. Nieprawidłowa praca tarczycy wpływa na cały organizm, obniżając przy tym komfort życia.

Dla kobiet w Pani przedziale wiekowym TSH powinno mieścić się w granicach: 1 – 1.5. Wynik powyżej tej wartości mógłby wskazywać na pewne zaburzenia oraz niedoczynność tarczycy.

Zalecamy Pani w pierwszej kolejności wizytę u lekarza endokrynologa, który po dokładnym badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz diagnostyce. Na pewno niezbędne będzie wykonanie takich badań, jak oznaczenie: TSH, Ft3, Ft4, anty- TPO oraz anty- Tg. Dodatkowo warto byłoby wykonać USG tarczycy, a także narządów rodnych.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.