Czy moje bóle głowy mają związek z pracą?

Od ok 15 lat pracuję u producenta chemii przemysłowej i rozcieńczalników. Co prawda jestem pracownikiem biurowym, jednak za ścianą biura mieści się laboratorium chemiczne. Przez kratkę wentylacyjną w suficie czasami odczuwalna jest woń rozcieńczalników lub innych z substancji chemicznych np tolouen, ksylen, benzyny itp związki chemiczne. Niestety nie ma osobnego odprowadzenia dla laboratorium i instalacja jest ze soba połączona. Odczuwalne jest to czasami raz w miesiącu,czasem raz na kilka, a czasem nawet 3 dni pod rząd po kilka godzin. Po danym dniu, w którym dłużej jesteśmy narażeni na ich woń odczuwam bóle brzucha, zawroty głowy. Od kilku lat cierpię na silniejsze migreny, nie jestem w stanie sprawdzić czy to ma związek. Jednak nie jestem jedyna w biurze, która zaczęła cierpieć na bóle głowy. Podłoże bólów głowy może być też inne, tego nie wiem.Czy powyższe może mieć dla mnie konsekwencje zdrowotne w przyszłości? Jeśli tak to jakie? Czy ilość oparów jest zbyt mała żeby to miało wpływ, Czy mogę jakoś to sprawdzić?
KOBIETA, 37 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

narażenie na substancje chemiczne nawet w niewielkich ilościach, może mieć wpływ na zdrowie. Objawy, które Pani opisała, takie jak bóle brzucha, zawroty głowy czy migreny, mogą być związane z ekspozycją na te związki chemiczne, choć dokładna przyczyna może być różna i wymaga dokładniejszej diagnozy.

Długotrwałe narażenie na niektóre chemikalia może prowadzić do problemów z układem oddechowym, neurologicznymi, z wątrobą i nerkami oraz zwiększać ryzyko rozwoju chorób przewlekłych.

W Pani sytuacji zalecamy rozmowę z pracodawcą, który powinien podjąć kroki w celu wyeliminowania źródła oparów i zabezpieczenia miejsca pracy. Jest to jego obowiązek, aby pracownicy mieli bezpieczne warunki pracy.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-glowy-a-migrena

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.