Znamię na głowie - czy może mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi?

Mam na głowie, na kości ciemieniowej, duże znamię - brodawkę owłosioną, w kolorze zbliżonym do skóry, od 6 roku życia. Mam pytanie: czy może mieć to jakiś związek z zaburzeniami hormonalnymi (hirsutyzmem)?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Znamiona barwnikowe są wrodzonymi nieprawidłowościami skóry, ujawniającymi się niejednokrotnie w późniejszym okresie życia. Nie są dziedziczne. Najogólniej dzielimy je na melanocytowe i komórkowe. Przyczyny powstawania znamion barwnikowych nie są jednoznacznie określone. Postuluje się udział następujących czynników:
- predyspozycja genetyczna – głównie teoria opierająca się na modelu wieloczynnikowego rozwoju znamion;
- narażenie na działanie silnych promieni słonecznych;
- narażenie na działanie szkodliwych czynników chemicznych;
- zaburzenia endokrynologiczne – głównie wzrost stężenia estrogenów i melatoniny;
- mechaniczne urazy skóry.
Występowanie znamion nie ma zatem związku z zaburzeniami hormonalnymi.