Czy moje dziecko ma autyzm?

Witam! Moja córeczka ma obecnie 20 miesięcy i 1 tydzień. Od początku zauważyłam, że rozwojowo jest jakby kroczek za rówieśnikami. Mam wrażenie że cos jest na rzeczy... Zacznę od tego, co mnie najbardziej niepokoi: - mówi tylko papa, pić, am, imię brata, mijo (misio), dźwięki niektórych zwierzątek; - nie pokazuje gdzie ma części ciała; - nie pokazuje gdzie mama, tata, brat (ale czasem patrzy się w stronę wymienionej osoby); - rzadko reaguje na polecenie przynieś, zanieś itd., bardziej to jest przypadek...; - nie pokaże zwierzątkek na obrazku (ale nasladuje dzwiekowo niektóre zwierzątka); - nie woła mama, tata (używa tych słów, ale nie jestem pewna czy zna znaczenie). - nie rozpoznaje nikogo na zdjęciu.

Co umie: - reaguje na imię; - mówi i robi pa-pa, woła brata po imieniu (co prawda zniekształca); - umie bawić się w chowanego; - umie budować wieże z klocków, nakładać kółka na pałąk; - am, ale nie tylko na jedzenie. Kiedyś mówiła daj, ale zastąpiła to słowem "am"; - naśladuje np. odkurzanie (gdy ja odkurzam, ona wyciąga swój mały odkurzacz); - umie grać w piłkę (odrzucić rzuconą piłkę we właściwym kierunku); - nazywa misia "mijo", ale zwierzątka w TV też; - żywo reaguje, gdy widzi zwierzątka w TV; - ostatnio zobaczyła babcię w tłumie, rozpoznała i pobiegła do niej; - bije sobie brawo, gdy jej się coś uda i rozgląda się, czy my też bijemy brawo. Pierwsza rzecz, która mnie na samym początku zaniepokoiła to fakt, że uśmiechała się, ale tylko do jednej zabawki. Do nas zaczęła dużo później. Staram się do niej dużo mówić, tłumaczyć, ale mam wrażenie, że ona niewiele z tego rozumie. Tak mało mówi i praktycznie brak reakcji na polecenia. Jesteśmy co jakiś czas na kontrolach w szpitalu z powodu niskiej wagi. Wyniki niczego jak do tej pory nie wykazały. Wspomniałam lekarzowi o swoich niepokojach, ale powiedział że on nic niepokojącego nie widzi i żeby nadal obserwować. Dodam, że mam bratanka ze stwierdzonym autyzmem i posiadał niecharakterystyczne cechy -pięknie się uśmiechał, umiał tańczyć w rytm muzyki... a jednak ma diagnozę autyzm :(

Witam!
Przedstawiony opis nie sugeruje istotnych nieprawidłowości rozwojowych Pani dziecka. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, także funkcje mowy i kojarzenia u niektórych dzieci pojawiają się wcześniej u innych później. Proponuję w tej chwili obserwować ciągle rozwój dziecka. Podczas kolejnych wizyt u pediatry dziecko powinno być dokładnie zbadane oraz lekarz powinien zebrać dokładny wywiad od rozwoju dziecka. Na dzień dzisiejszy wydaje się, że dziecko jest zdrowe, proszę się nie doszukiwać w tej chwili żadnych nieprawidłowości, ale pamiętać o indywidualnym rozwoju dziecka, oczywiście należy się spodziewać ciągłego rozwoju opanowanych umiejętności u dziecka. Gdyby zauważyła pewne istotne zaburzenia lub brak postępu rozwoju w ciągu paru miesięcy, należy zgłosić to lekarzowi pediatrze. Pozdrawiam serdecznie!

Witam. Dość niepokojące jest to, że córeczka mówi bardzo mało. Powinna już wymawiać około 100 wyrazów i budować proste, dwuwyrazowe zdania. Niepokojący jest także brak reakcji na polecenia. Na pewno trzeba byłoby skonsultować córeczkę u logopedy wczesnej interwencji. Może warto też skonsultować córkę w placówce specjalizującej się w diagnozie autyzmu. Istnieją już testy pozwalające wykryć autyzm nawet u kilkumiesięcznych dzieci. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Dziecko może potrzebować więcej czasu by nabyć pewnych umiejętności. Z czasem wszystko może się wyrównać jednak zachęcam do konsultacji z psychologiem dziecięcym by rozwiać wszelkie wątpliwości.
Pozdrawiam AM