Podejrzenie autyzmu u 16-miesięcznego dziecka

niepokoi mnie , ze moja 16 miesięczna córka rzadko reaguje na swoje imię i jak sie do niej mowi . POtrafi tylko powiedziec mama baba gdzie nie ja , czasami ide tata . Gaworzy . potrafi na mnie i na misiu pokazac gdzie oko nos i utsa jej sie myla . Pojakuje jaka duza bedzie , koci koci itp. Jest ogólnie śmiała . czasem chodzi na palcam i bije sie po twarzy . Lubi zwierzeta , książeczki . Gdy sie zabawi albo oglada tv wogóle nie ma z nia kontaktu . Czy to autyzm ?

Nie chciałabym "zagłaskiwać" Pani niepokojów, ale wydaje się, że Pani córcia całkiem sporo potrafi i wchodzi w interakcje (o czym świadczy reakcja na polecenia np. "pokaż..."). Mówi pierwsze słowa, co jest OK. To, że świat TV ją wciąga, to raczej norma, a nie odchylenie rozwojowe. Pani jednak widzi więcej i obserwuje swoje dziecko, zatem jeśli jest Pani zaniepokojona powinna Pani udać się, najlepiej do lekarza pediatry, a ten zdecyduje co dalej.

Zachęcałabym do podjęcia kontaktu i diagnostyki psychologicznej. Podobne objawy u córeczki nie muszą oznaczać autyzmu, jednak brak reakcji na imię może być niepokojący. Psycholog dziecięcy po dokładnym wywiadzie i obserwacji Małej będzie mógł wskazać kierunek dalszych działań.

Proszę spróbować ograniczyć córce oglądanie TV, nadmiar bodźców dźwiękowych i wzrokowych serwowanych przez TV powoduje, że córka ucieka w ten świat, w którym jest mało miejsca na własną aktywność i rozwój. Chodzenie na palcach to jest niepokojący objaw z obszaru napięcia mięśniowego, bicie się po twarzy z kolei to świadomość własnego ciała lub dostarczanie sobie dodatkowych bodźców.Dobrze byłoby skontaktować się z neurologiem i psychologiem i oczywiście obserować.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Trudno powiedzieć, a tym bardziej przez internet. To, że nie reaguje na imię czy polecenie jak ogląda ciekawą bajkę czy się bawi to raczej normalna reakcja. Chodzenie na palcach często występuje w zaburzeniach integracji sensorycznej, natomiast rozwój mowy zdecydowanie jest za powolny. Proponuję konsultację z psychologiem dziecięcym co pomoże wyjaśnić pewne wątpliwości.
Pozdrawiam AM