Czy moje dziecko za dużo śpi?

Witam. Mam 3.5 letnią córkę. Codziennie zasypia o godz 19-19:30 wstaje po 7. Zależy od dnia, ale zazwyczaj zasypia w dzień ok 12-13 i śpi do 18. Jak się obudzi to zje, wykąpię ją i idzie spać jak zwykle po 19. Tak jest od jakiegoś czasu. Przez pandemie mamy problem z dostaniem się do lekarza. Czy mam czym się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

z Pani opisu wynika, że córka w ciągu doby ma około 6-7 godzin aktywności – resztę czasu przesypia. To bardzo krótko jak na ten wiek i na pewno wymaga konsultacji z pediatrą. Nie wspomina Pani czy córka skarży się na cokolwiek oraz jak się zachowuje w czasie, gdy nie śpi. Jeżeli nie pojawia się nic, co budziłoby Pani niepokój, to prawdopodobnie ta nadmierna senność nie jest niczym poważnym, niemniej warto pomyśleć o diagnostyce – zwłaszcza, że sama Pani wspomina, że ten stan trwa od pewnego czasu, zatem zakładam, że wcześniej długość snu córki nie budziła Pani wątpliwości.

Pediatra z pewnością rozpocznie od skierowania córki na podstawowe badania – morfologię i badanie ogólne moczu, by wykluczyć np. anemię. W dalszej kolejności może zlecić badania w kierunku cukrzycy, chorób tarczycy czy schorzeń nerek i wątroby. W tym miejscu warto wspomnieć, że choroby te manifestują się nie tyle przesypianiem całych dni przez chorego, co wzmożoną sennością oraz bezustannym odczuwaniem zmęczenia – proszę zwrócić uwagę, jak się córka zachowuje w ciągu dnia w godzinach aktywności.

Hipersomnia, czyli nadmierna senność, może mieć także przyczyny neurologiczne, np. związane z uszkodzeniem mózgu, a konkretnie bocznego podwzgórza, choć za wcześnie, by wyciągać tak daleko idące wnioski. Więcej o cyklu dobowym i zapotrzebowaniu na sen dziecka w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ile-powinno-spac-twoje-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.