Czy moje leczenie nerwicy i depresji nie jest zbyt długie?

Witam, Od 10 lat biorę leki na depresję i nerwice aktualnie Aposerta lecz zastanawiam się czy już nie zadługo? Teraz znowu widzę że pojawią się problemy typu: zobaczyłem coś w telefonie o wzbudza to we mnie niepokój. Typu mogłem nie używać telefonu to bym tego nie zobaczył. Najchętniej bym przez to wymienił na nowy chociaż wiem ze jest to podobny syndrom do tego jak ciągle myłem ręce. Był już dłuższy czas spokoju i znowu powróciło. Przez to zaczynam mieć obawy by wejść w jakiś związek by nie zepsuć życia drugiej osobie przez moje zachowanie. Staje się wtedy smutny i zamyślony.
MĘŻCZYZNA, 23 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

Dziękuję za podzielenie się swoimi przemyśleniami i obawami. Rozumiem, że pojawienie się nawracających objawów, takich jak niepokój i kompulsywne myśli, może być trudne, zwłaszcza po dłuższym okresie stabilności.

Leczenie depresji i nerwicy, w tym zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD), do których prawdopodobnie należą opisane przez Pana objawy, często wymaga długotrwałej terapii. Stosowanie ApoSerty (substancja czynna to sertralina) przez wiele lat jest w takich przypadkach uzasadnione, zwłaszcza jeśli lek przynosi poprawę. Warto jednak regularnie konsultować się z lekarzem psychiatrą, aby ocenić, czy obecna dawka i rodzaj leczenia są nadal optymalne.

To, że zauważa Pan nawrót objawów, takich jak unikanie telefonu czy obawa przed wchodzeniem w relacje, może wskazywać na potrzebę uzupełnienia farmakoterapii o psychoterapię, szczególnie terapię poznawczo-behawioralną (CBT) - https://portal.abczdrowie.pl/terapia-behawioralno-poznawcza . Ta forma terapii jest skuteczna w radzeniu sobie z natrętnymi myślami i nawykami, które mogą powodować dyskomfort. CBT pomaga również rozwijać zdrowsze strategie radzenia sobie z lękiem i poprawiać relacje z innymi.

Opisane przez Pana obawy dotyczące wpływu trudności, które Pan przeżywa na potencjalny związek wynikają z troski o drugą osobę, co świadczy o empatii. Warto jednak pracować nad samoakceptacją i nauczyć się, jak budować relacje, nie pozwalając, by lęki przejmowały kontrolę nad życiem. Jest jak najbardziej możliwe, żę nauczy się Pan zarządzać objawami w taki sposób, że nie będzie to przeszkodą w zbudowaniu długotrwałej relacji miłosnej.

Zachęcam do dalszych rozmów z lekarzem prowadzącym oraz rozważenia wsparcia psychoterapeutycznego. Proszę nie wahać się szukać pomocy – to oznaka siły, a nie słabości. To nie jest najważniejsze, “jakie karty otrzymał Pan od życia”, ale to, co Pan z nimi zrobi.

Pozdrawiam serdecznie i życzę Panu spokoju oraz skutecznego wsparcia w drodze do lepszego samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty