Czy moje tabletki przestały działać?

Witam. Od pół roku przyjmuję tabletki antykoncepcyjne, mam w nich 4 białe tabletki placebo. Okres (krwawienie z odstawienia) pojawiał mi się zawsze przy trzeciej białej tabletce, niestety ostatnio pojawił się dopiero w trzeciej jasnoróżowej tabletce nowego opakowania. Mniej wiecej w tym czasie miałam również bakteryjne zapalenie pecherza moczowego. Czy to znaczy, że tabletki nie działają w taki sposób, jak powinny? Czy jest to może wina zapalenia? Czy powinnam się dodatkowo zabezpieczać? Czy jeśli po okresie zaczęłam stosować antybiotyki na owo zapalenie (tydzień temu wzięłam te tabletki praktycznie "po sobie", tabletkę antykoncepcyjną i antybiotyk), a skończyłam je przyjmować w sobotę, to istnieje jakieś ryzyko, że antybiotyki osłabiły działanie tabletek antykoncepcyjnych i nadal trzeba uważać? Dodam też, że tabletki stosuję raczej regularnie, zazwyczaj o 21.15, czasami zdarza mi się mieć godzinkę opóźnienia, ale nigdy więcej. Z góry dziękuję za pomoc! Koko1111

Redakcja abcZdrowie

Niektóre leki, w tym także antybiotyki, zmniejszają skutecznośc antykoncepcji hormonalnej. Istotne jest, jaki antybiotyk Pani otrzymała. Na ulotce dołączonej do opakowania powinna być informacja o interakcjach z innymi lekami. Proszę zapoznać się z nią (w razie wątpliwości, proszę poradzić się lekarza lub farmaceuty). Najlepiej także zawsze informować lekarza, jeszcze przed przepisaniem jakiegokolwiek leku, że stosuje Pani antykoncepcję hormonalną.