Czy może to być uczulenie na moje mleko?

Moje dziecko 4 tygodnie oddawalo brzydkie kupki wodniste , pieniste , zielone , po podaniu probiotyku BioGaia poprawiło się . Kupki teraz są żółte ale wciąż, wodniste i ze śluzem. Często w brzuchu mu się "przelewa, bulgocze" mocno w tedy płacze , spina się, zaciska piąstki, nerwowo szuka cumla ale zaraz wypluwa , Karmie go tylko piersią , jedzenie alergenne wykluczulam ze swojej diety. Nie jem mleka i produktów jego pochodnych tj. masło, śmietaną , jogurty itp. owoce cytrusowe, owoce w postaci surowej , warzywa wzdymajace, "niezdrowych" produktów nie jem w ogóle tj. konserw , zupek itp. zastanawiam się czym to może być spowodowane w takim razie. Czy to może być uczulenie na moje mleko ? Podaje mu również sab simplex. Poprawy nie widzę jedynie co to łatwiej oddaje gazy

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie jestem pewna czy Pani dziecko ma dopiero 4 tygodnie, czy też dziecko od 4 tygodni ma problem z brzydkimi stolcami, więc trudno mi odpowiedzieć. Wiele zależy od wieku dziecka – im młodsze niemowlę, tym większe prawdopodobieństwo, że jego układ pokarmowy nie jest jeszcze dostatecznie rozwinięty i nie potrafi właściwie reagować na przyjmowany pokarm. Często jest to naturalne i po pewnym czasie mija, jeśli jednak problem utrzymuje się – warto skonsultować to z pediatrą.Nawiązując do Pani diety, czyli diety matki karmiącej. Obecnie wielu doradców laktacyjnych oraz położnych za mit uważa konieczność wykluczenia z jadłospisu takich produktów jak np. warzywa strączkowe. Jeśli zatem w rodzinie nie występują większe problemy z alergiami, to dieta eliminacyjna nie tylko nie ma sensu, ale wręcz może dziecku zaszkodzić. Pani dieta powinna być pełnowartościowa, bogata w nienasycone tłuszcze, nabiał, węglowodany, ryby. Zachęcam do zapoznania się z artykułem o zapotrzebowaniu organizmu matki w tym szczególnym okresie: https://portal.abczdrowie.pl/jadlospis-dla-karmiacej-piersia. Skoro wszystkie potencjalnie „podejrzane” produkty zostały przez Panią wykluczone a stan dziecka nie uległ poprawie, prawdopodobnie oznacza to, że przyczyna problemu leży gdzie indziej. Być może dobrym tropem jest stosowanie probiotyku, bowiem to właśnie on ma za zadanie wspomóc mały brzuszek, kolonizując jelita bakteriami, potrzebnymi do trawienia pokarmu matki. Jest on również polecany przez lekarzy w przypadku, gdy dziecku dokuczają kolki, gazy, biegunki i zaparcia. Innymi słowy – wspomaga brzuch dziecka w okresie niedojrzałości przewodu pokarmowego. Stolec wodnisty, pienisty, ze śluzem może świadczyć również o jakiejś infekcji wirusowej, ale wówczas owe kupy miałyby raczej charakter biegunkowy. Bulgotanie, przelewanie się, wzdęcia, gazy – to prawdopodobnie klasyczne kolki. Lek, o którym Pani pisze jest dedykowany właśnie dzieciom z takimi problemami, może go Pani stosować bez obaw. Odsyłam Panią do artykułu, w którym bardzo szczegółowo został omówiony temat stolca niemowlęcia: https://portal.abczdrowie.pl/jak-czesto-noworodek-robi-kupke. Aby dodatkowo wspomóc niemowlę, mały brzuszek można delikatnie masować, a także pilnować, by za dużo ilość mleka nie „tryskała” dziecku do ust. O problemie kolki przeczyta Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.