Czy możliwa jest ciąża u 18-latki?

Ostatni okres miałam w okolicy 11 marca, zaczął się 2 dni przed planowana miesiączka i trwał tydzień z normalnym krwawieniem. Od jakiegoś czasu zauważyłam ze przez około tydzień po skończmy okresie leci mi śluz z resztkami krwi, zdarzyło się tak podczas 2 ostatnich okresów. Natomiast teraz w ogóle go nie ma, spóźnia się już tydzień. Nie uprawiałam seksu, jedynie czasem petting (chłopak nie dotykał mnie brudnymi rękami itp). Czasami mam lekkie bole brzucha, przez ostatnie dni wieczorami miałam biegunkę, śluz przed okresem zazwyczaj był obfity, a teraz jest go mniej. Mniej więcej 1.5 tygodnia po skończonym okresie wymiotowałam przez jeden dzień i zle się czułam. Teraz tez czuje się osłabiona i mam katar/zatkany nos.Czy mogę być w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

petting jest raczej bezpieczną formą stosunku seksualnego i szansa na zajście w ciążę podczas niego zależy od tego, czy nasienie partnera dostało się do pochwy partnerki. Najczęściej jednak do tego nie dochodzi i może być Pani spokojna o tę kwestię.

Opóźnienie miesiączki może wynikać z infekcji, stresu, zmian hormonalnych, czy stosowania niektórych leków.

W każdym przypadku (również na przyszłość), jeżeli ma Pani wątpliwości na temat tego, czy jest Pani w ciąży, zawsze zalecamy wykonanie testu ciążowego. Są one dostępne w każdej aptece i wykonanie ich jest bardzo proste.

W celu uniknięcia ciąży warto także stosować antykoncepcję, o której więcej się Pani dowie z naszego artykułu:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.