Czy możliwa jest schizofrenia przy depresji?

Dzień dobry! Mój problem jest następujący - w kwietniu zdiagnozowano u mnie depresję, od tego czasu leczę się, zażywam faxolet er i fluanxol. Niedawno miałam wyjść z domu i uroiłam sobie, że jak wyjdę, spotkam na swojej drodze mordercę, który mnie zabije. To przekonanie było bardzo silne, byłam pewna, że ktoś mnie zamorduje, nawet żegnałam się już z rodziną. Nikt nie był w stanie przetłumaczyć mi, że tak się nie stanie, bo byłam święcie przekonana o swojej racji. W związku z tym mam pytanie - czy to mogą być początki schizofrenii?

Mgr Katarzyna Malcher

Witam. Proszę się na zapas nie denerwować - urojenia występują w schizofrenii, ale nierzadko zdarzają się w ciężkiej depresji. Proszę skontaktować się ze swoim psychiatrą i opowiedzieć o objawach dodatkowych, tylko w taki sposób można rozwiać Pani wątpliwości.

Dzień Dobry Pani,

Jest to możliwe, choć rzadko występuje (częściej odwrotnie).

Z przesłaniem tylko dobrego samopoczucia,
irena.mielnik.madej@gmail.com