Czy możliwe jest schudnięcie 20 kg w ciągu pół roku?

Mam 21 lat, przy wzroście 175 cm ważę 80 kg. W ciągu roku przybyło mi 20 kg których tak bardzo chcę się teraz pozbyć. Gdy byłam szczuplejsza ruch sprawiał mi przyjemność, teraz to już jest czyste lenistwo i wygoda, że wszędzie poruszać mogę się samochodem, a moja aktywność fizyczna spadła niemal do 0. Stosowałam wiele diet, skupiały się one zazwyczaj na ograniczeniu jedzenia, ograniczeniu słodyczy (które uwielbiam), zaczęłam biegać, ale przez moją słabą wolę trwało to max. tydzień i nawet jeśli schudłam 3-4 kg to wracało 5 po krótkim czasie. Moi rodzice nie otyli ale mają na pewno nadwagę, natomiast bracia są szczupli. Nie wykonywałam żadnych specjalistycznych badań w tym kierunku, jedynie poziom TSH, ale ten wyszedł w normie. Nie choruję także na żadne choroby przewlekłe. Mój przykładowy jadłospis jest monotonny i nie przykładam zbytniej wagi do niego, a wygląda mniej więcej tak: dzień powszedni- śniadanie-ok. godz. 9 dwie kromki z wędliną i herbata + 3 łyżeczki cukru, obiad ok 14- zupa- ok 400 ml, ziemniaki smażony kawałek mięsa, surówka, 1 szkl soku, jakiś czas po obiedzie zawsze są lody, czasem pizza, albo jakiś fast food, kolacja-często ok godz 20-21- 2-3 kanapki + herbata. i często od razu po tym idę spać. Niedziela: śniadanie jak zwykle; obiad: rosół, ziemniaki, mięso (najczęściej smażone), surówka, szkl soku; deser- ciasto albo lody. Kolacja-taka jak zwykle-kanapki + herbata. Wody wypijam niewiele-wręcz tylko wtedy gdy bardzo chce mi się pić. Napojów gazowanych nie pijam z wyjątkiem Coli np do pizzy. Teraz jestem zdeterminowana i chcę to wszystko zmienić, dlatego piszę z prośbą o pomoc. (Mam jeszcze jedno pytanie-czy zapisanie się na siłownie i wykonywane tam ćwiczenia pomogą mi w utracie wagi ??) Mam nadzieje, że podane przeze mnie informacje pomogą w odpowiedzi na moje pytanie. Największym problemem u mnie jest słaba wola. Z góry dziękuje za pomoc i czekam na odpowiedź. Pozdrawiam.
21 LAT ponad rok temu

Witam,

Popełnia Pani następujące błędy:

- odstępy czasowe między kolejnymi posiłkami są zbyt duże
- ilość dodawanego do herbaty cukru powinna zostać ograniczona do maksymalnie 1 łyżeczki (może Pani stosować słodzik)
- do kanapek powinna Pani zjadać warzywa
- zupa powinna być niezabielana
- lepszą od smażenia metodą kulinarną jest gotowanie na parze, lub gotowanie tradycyjne (potrawy są lekko strawne i mniej kaloryczne)
- lody, pizza, sok owocowy, fast-food'y są kaloryczne
- ostatni posiłek powinien być spożyty na 2-3 godziny przed snem (organizm ma czas strawić posiłek)
- cola jest kaloryczna
- Pani dieta jest monotonna
- brakuje w niej warzyw, owoców, nabiału, produktów pełnoziarnistych (kasz, ryżu, ciemnego pieczywa).

Powinna Pani zwiększyć aktywność.
Na siłowni może Pani zasięgnąć rady trenera, który dopasuje do Pani możliwości plan treningów i zadba o bezpieczeństwo w czasie wykonywania ćwiczeń.

Piramida zdrowego żywienia (każdego dnia należy spożyć):
•    5 porcji produktów zbożowych (pieczywo, kasze, ryż, płatki zbożowe, musli), przy czym 1 porcja to: 1 kromka chleba, 3 łyżki ryżu, kaszy, makaronu, 2 łyżki płatków
•    4 porcje warzyw ( w tym ziemniaków) - warzywa można spożywać praktycznie bez ograniczeń, przy czym 1 porcja to 100g
•    1 porcję owoców (zgodnie z Piramidą Żywienia powinny to być 3 porcje, jednak przy diecie odchudzającej polecałabym ograniczenie się do 1 porcji), przy czym 1 porcja to 100g owoców (np. 1/2 jabłka, pomarańczy, gruszki, 5 śliwek węgierek, bądź 7 truskawek)
•    mleko i przetwory mleczne 2 porcje (mleko, kefir, maślanka, jogurt, ser) - dobrze wybierać produkty odtłuszczone, w wersji "light", 1 porcja w tym wypadku oznacza: 1 szkl. mleka, kefiru, jogurtu, lub 100g sera twarogowego, lub 2 plasterki sera żółtego - należy jednak pamiętać, iż ser żółty jest bardzo kaloryczny
•    mięso, lub ryby, lub nasiona roślin strączkowych 1 porcja, która odpowiada: 150 g ryby lub mięsa z kurczaka/indyka bez skóry. Część mięsa można zamienić na 40-50g suchych nasion roślin strączkowych, lub 2 sztuki jaj.
•   tłuszcze - 3 porcje, przy czym 1 porcja to 1 łyżka oleju, lub oliwy, bądź 1 łyżka miękkiej margaryny.
Zalecałabym  spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.
Zastosowanie może mieć:
•    wyeliminowanie nadmiernej ilości tłuszczu w diecie (na rynku istnieje wiele margaryn tupu light, które często mają nawet 3 razy mniej kalorii niż masło, gotowanie na parze, tradycyjne gotowanie są lepsze od smażenia)
•    spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych (gruboziarnistych kasz, razowego makaronu, pieczywa ciemnego -wydłużają uczucie sytości)
•    włączenie do diety większej ilości warzyw i owoców
•    ograniczenie dodawanego cukru
•    ograniczenie ilości wypijanych napojów kolorowych, zjadanych słodyczy etc.
•    zamiana tłustych mięs na chude (szynkę z piesi kurczaka, szynkę gotowaną etc.)
•    włączenie do jadłospisu ryb.
Powinna Pani zacząć od diety o kaloryczności około 1700 kcal (Pani obecne zapotrzebowanie zgodnie z najnowszymi normami wynosi 2700 kcal/d, przy założeniu niewielkiej aktywności fizycznej).
Pozwoli to na utratę ok. 1 kg tygodniowo.

Pozdrawiam