Czy możliwe jest SM u 40-latki?

Proszę o pomoc , czy jest jeszcze jakas możliwość, ze to nie SM. Nie mam zadnych niepelnosprawnosci, czyje się dobrze, czasami bola mnie oczy. WYNIKI 1 rezonans -w obrebie istoty białej okołokomorowej platow czołowych i ciemieniowych w obrebie ciala modzielowatego kilkanaście ziman demielinizacyjnych wielkości 6-7 mm , zlewające się zmiany lacznie 15x8mm w lewym placie skroniowym. pojedyncza ze zmian ok 6mm zlokalizowana w prawym placie ciemieniowym ulego wzmocnieniu kontrastowemu jak przy zmianach czynnych. Prawidlowa intensywność sygnalow istoty białej i szarej mózgowia. Układ komorowy nadnamiotowy nieposzerzony, nieprzemieszczony, symetryczny. Komora III szer. w granicach normy, wodociąg mózgu i komora IVprawidlowe intensywność sygnalow ze struktur tylnojamowych prawidlowa, przysadka mozgowa niepowiększona, polozenie migdalkw mozdzku, prawidłowe, po podaniu srodka kontrastowego nie strwierdzono w obrebie OUN obszarow patologicznego wzmocnienia. Wnioski -zmiany demielinizacyjne istoty białej. II rezonans dwa miesiące pozniej -podkorowo w obu polkolach mózgowych, glownie wzdłuż komor bocznych oselkowatego kształtu ogniska demielinizacyjne dosc typowe dla SM . zmiany nie wzmacniają się po podaniu srodka kontrastowego. innych obszarow nieprawidłowego wzmacniania się kontarstu nie uwidoczniono. w badaniu poprzedniego rezonansu obraz zmian deminlizayjnych zbliżony. Punkcja kregoslupa Indeks IgG w PMP do albuminy 1,3 (NORMA 0,3-0,7) wykryto prazki oligoklonalne w klasie IgG. p/c pANCA stwierdzono 1:16 p/c ANA1 -Graniczne ty swiecenia homogenny. Dziekuje

Szanowna Pani, najważniejsze i najbardziej optymistyczne jest Pani stwierdzenie o dobrym samopoczuciu i braku jakiejkolwiek niepełnosprawności, co byłoby niezwykłe w przypadku SM o tak wyrazistych wynikach badań dodatkowych. Istnieje prawdopodobieństwo obecności u Pani schorzenia autoimmunologicznego ( np. tocznia trzewnego ) lub jednego z wielu znacznie rzadszych schorzeń o tym charakterze występujących typowo w Pani wieku. Niestety, bez neurologicznego badania Pani, a opierając się jedynie na przytoczonych wynikach badań dodatkowych, przypuszczenie rozpoznania u Pani SM wydaje się być, przykro mi to pisać - najbardziej wiarygodne. Obecność prążków oligoklonalnych w płynie mózgowo-rdzeniowym jest niemalże patognomoniczna przy charakterze wykazanych zmian demielinizacyjnych mózgu dla potwierdzenia SM. Najistotniejszy i jak wspomniałem, niezwykle pocieszający jest fakt możliwości istnienia u Pani niemego klinicznie SM, tzn. bez dolegliwości i objawów, gdyby pominąć czasowe bóle oczu, które są nietypowe dla przebiegu SM. Generalnie warunkiem niezbędnym, w opisanej sytuacji, jest poddanie się badaniu przez specjalistę neurologa z koniecznością przeprowadzenia bardzo szczegółowego wywiadu lekarskiego i skrupulatnej oceny przedmiotowej Pani stanu przez tegoż specjalistę. Jedynie wtedy okaże się, czy: " jest możliwość, że to nie jest SM ?"