Czy możliwe jest, że jestem teraz w ciąży?

Witam, jestem w 98 dniu cyklu i dalej nie mam miesiączki. 8 miesięcy temu odstawiłam pigułki antykoncepcyjne po roku brania. Cykle przed braniem pigułek miałam zawsze nieregularne/bardzo nieregularne. Pierwszy cykl po odstawieniu wynosił 32 dni. Kolejny 46. Następny 50. Ostatni raz współżyłam w maju. Stosunek był zabezpieczony prezerwatywą, dodatkowo partner wysunął się przed wytryskiem i skończył (dalej w prezerwatywie) na zewnątrz. Jednak dla wykluczenia ciąży zrobiłam test- negatywny. Nie mam żadnych ciążowych objawów, nie ukrywam jednak, że mnie ta sytuacja niepokoi. Czy istnieje ryzyko ciąży w takiej sytuacji?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro ostatni stosunek odbył się w maju i po takim czasie test ciążowy daje wynik negatywny, to z pewnością nie jest Pani w ciąży.

Testy ciążowe są najbardziej wiarygodne w dniu spodziewanej miesiączki. Po kilku miesiącach z pewnością by Pani zauważyła, że jest w ciąży – mogłyby pojawić się objawy ciążowe, a obwód brzucha mógłby się powiększyć.

W obecnej sytuacji nie ma ryzyka ciąży, lecz mimo to powinna Pani udać się do ginekologa, aby znaleźć przyczynę tak nieregularnych miesiączek. Przyczyn jest wiele. Może to świadczyć o zespole policystycznych jajników, endometriozie lub zaburzeniach w funkcjonowaniu hormonu tarczycy. Konieczna jest diagnostyka, aby zastosować odpowiednie postępowanie.

Przyczyny nieregularnego okresu zostały opisane w jednym z naszych artykułów pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/nieregularny-okres-przyczyny-zaburzenia-cyklu-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.