Czy w tej sytuacji moja dziewczyna może być w ciąży?

Dzień dobry, mam pytanie w sprawie spóźniającej się miesiączki u mojej dziewczyny. Ma ona 21 lat, ostatnimi czasy cykle ok. 30dni, jednak zdarzały się u niej już spóźnienia po 2 tygodnie. Ostatnio zaczęła intensywniej ćwiczyć, trochę inaczej się odżywia oraz ma dużo stresów związanych ze zmianą pracy. Okres spóźnia się już 11dni (licząc 30 dyniowe cykle), a ostatni stosunek był 18 lutego. Nie dało mi to spokoju i kazałem jej wykonać test ciążowy. Zrobiła test bardzo czuły 10mIU/ml w dniu 4 marca (wychodzi równe 14 dni po ostatnim stosunku) z wynikiem negatywnym. Stosunek zawsze w prezerwatywie, nie pękła, nie zsunęła się nigdy. Jedyna możliwość na zetknięcie z nasieniem mogła nastąpić przy zakładaniu kolejnej prezerwatywy do następnego stosunku (chociaż raczej w to wątpię). Proszę o odpowiedź mam się martwić wystąpieniem ciąży czy mogę spać spokojnie ? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku prawidłowo założonej prezerwatywy ryzyko ciąży nie jest duże, ponieważ skuteczność tej metody antykoncepcji wynosi 98%. Jeżeli zatem prezerwatywę stosowaliście Państwo w sposób prawidłowy to ryzyko zapłodnienia jest niewielkie, a za sprawą negatywnego wyniku testu ciążowego w tym wypadku można je właściwie wykluczyć.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/prezerwatywy-uzywanie.

Natomiast proszę pamiętać, że przyczyn spóźniania się miesiączki może być wiele – zarówno stres w życiu Pańskiej partnerki, jak i zmiana trybu życia oraz wzmożony wysiłek fizyczny mogły spowodować niewielkie zaburzenia hormonalne skutkujące przesunięciami cyklu menstruacyjnego.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Niemniej proszę pamiętać, że jeżeli takie sytuacje powtarzały się już w przeszłości, to wskazana byłaby wizyta u ginekologa w celu ustalenia źródła problemu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.