Czy możliwe, że to są już pierwsze objawy ciąży?

Witam 4 i 5 kwietnia współżyłam ze swoim mężem bez zabezpieczenia . Ogólnie zaczynamy starania się o dziecko i właśnie w tych dniach wychodzi mi że powinnam mieć już dni płodne a 8 kwietnia dzień owulacji . Od 4 kwietnia zaczęłam brać również kwas foliowy. I sytuacja wygląda następująco że od 9 kwietnia zaczęłam mieć mdłości rano i wieczorem dodatkowo wieczorem zdarzały mi się wymioty czuję się jakby mnie piersi uwierały i spuchły. Chcę dodać że potrafię mieć nieregularne okresy i według kalendarza powinnam dostać okres od 11 kwietnia za 12 dni . Czy to możliwe że mogą to być pierwsze objawy ciąży ? Bardzo prosiłabym o szczegółową odpowiedź . Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, to, kiedy kobieta zacznie odczuwać pierwsze symptomy życia, które w niej kiełkuje, jest kwestią indywidualną. Faktycznie jednak niektóre kobiety mają objawy ciąży już w jej pierwszym tygodniu (nawet kilka dni po zapłodnieniu!). Przeważnie pozostają niezauważone, bo zmiany w organizmie kobiety są zbyt subtelne. Czasem bywa i tak, że to psychika „pomaga” w intensywniejszym odczuwaniu pewnych typowo ciążowych dolegliwości. Bardziej prawdopodobne symptomy pojawiają się jednak w późniejszych tygodniach i z czasem są coraz bardziej intensywne (choć oczywiście nie u każdej kobiety). Dyskomfort związany z bolesnością piersi jest spowodowany tym, iż komórki gruczołowe zmieniają swój rozmiar. Mdłości zaś to chyba objaw najbardziej charakterystyczny, niemal legendarny – zawsze kojarzony z ciążą. Są spowodowane podwyższonym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej. Około 10 dni po zapłodnieniu może pojawić się plamienie implantacyjne – skąpe, często w kolorze bladego różu, świadczące o zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Zaczynają się też nasilać inne objawy, np. trudna do opanowania senność i ociężałość spowodowana wzrostem progesteronu we krwi. Nadwrażliwość na zapachy, zmienność nastrojów i wreszcie zachcianki pokarmowe – to kolejne przesłanki, sugerujące ciążę. O tym oraz dużo więcej odnajdzie Pani w naszym artykule, zachęcam do wnikliwej lektury: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy-w-pierwszych-dniach-kiedy-i-jakie. Proszę pamiętać, że w dniu spodziewanej miesiączki może Pani również wykonać test ciążowy. Jeśli miesiączki nie będzie mimo negatywnego wyniku, test można powtórzyć po kilku dniach – im dłuższa odległość czasowa od spodziewanej menstruacji, tym wyższe prawdopodobieństwo prawidłowego wyniku testu ciążowego. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.