Czy możliwy jest tak nagły i duży skok poziomu żelaza?

Witam, czy możliwy jest tak nagły i duży skok poziomu żelaza, mianowicie, na początku grudnia miałem żelazo 197, po 2 miesiącach poziom ten wzrósł do 233, tu już było dużo powyżej normy(do 175) więc rozszerzyłem badania. 4 dni poźniej pozniej żelazo spadło na 143, zrobiłem do tego TIBC, które wynosi 287, co daje nam wysycenie 50%. Podejrzewałem homochromatoze. W ciągu tych 2 miesięcy miedzy 1, a 2 badaniem nie jadłem zbytnio żelaza, nie jem w ogóle czerwonego mięsa, ani żadnych podrobów, jedynie co to czasami jakiś szpinak lub brokuł. Przed drugim badaniem jadłem właśnie brokuły, ale ostatni posiłek był 20godzin przed badaniem. Reasumując, czy to mógł być błąd laboratoryjny przy tym ostatnim badaniu, czy może te brokuły spowodowały wzrost żelaza przed poprzednim. Tak czy inaczej zamierzam ponowić te badania, ale prosiłbym o porade czy rzeczywiście takie zawahania mogły wystąpić. Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje wykonać usg jamy brzusznej oraz udac się do hepatologa