Czy można brać jednocześnie tran i witaminy?

Jestem 25-letnim pracownikiem biurowym, mam pracę o małym wysiłku fizycznym, dużo siedzę przed monitorem komputera. Rano zażywam jedną łyżeczkę tranu, a wieczorem do kolacji jedną tabletkę centrum z luteiną. Z pobieżnych obliczeń (i przy porównaniu z normami dziennego zapotrzebowania dla mężczyzn w moim wieku o lekkiej pracy) wynika mi, że przez to mam potrójną dawkę dzienną witaminy D, podwójną witaminy E i nieznacznie większą niż zalecana dawkę witaminy A, które przecież oprócz tego wchłaniam codziennie w jedzeniu. Mam zróżnicowaną dietę, w miarę bogatą w warzywa i owoce, mięso (głównie wędliny) i sery. Czy nie grozi mi hiperwitaminoza witamin A, D i E?

Tran zawiera witaminy A, D, E, które w tej postaci są łatwo przyswajalne. Ponadto ma właściwości wzmacniające układ odpornościowy, przyspieszające regenerację tkanek i inne dobroczynne działania. Myślę, że zażywanie dodatkowo witamin może okazać się zbyteczne, może doprowadzić do hiperwitaminozy, a dla organizmu niebezpieczny jest zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin. Proszę skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który pomoże Panu ustalić odpowiednią suplementację, właściwą dla Pana potrzeb.