Czy można dopoić niemowlę wodą w tej sytuacji?

Witam, Obecnie jestem w trakcie laktacji. Po porodzie dostałam bardzo szybko z powrotem regularne miesiączki. Zaobserwowałam, że przed każdą menstruacją powtarza się pewien schemat: nagle piersi stają się "oklapłe", produkują mniej mleka (sprawdzałam laktatorem - mam porównanie, tj. przed menstruacją z jednej piersi schodzi ok.120 ml, a tuż przed ledwo 60, czasami 40...), w dodatku dziecko robi się marudne i mam wrażenie, że mało pije, bo denerwuje się przy piersi, że tak mało leci. Wiem, że nie ma badań, które poprą moją tezę, ale zapewniam, że nie jestem nowicjuszką i nie jest to panika przeciętnej matki polki, która z obawy sięga od razu po mleko modyfikowane. Przechodząc do meritum: jestem obecnie przed kolejnym krwawieniem, a są straszliwe upały. Dziecko wypiło dzisiaj chyba rekordowo mało. Wkurza się przy piersi, więc nie próbuję przystawiać go na siłę. Pije po 3-5 minut i się odrywa, zresztą sama czuję, że nie ma już wtedy wypływu (charakterystycznego mrowienia w brodawkach). Nie chcę jednak, aby się odwodniło... Czy można w tak kryzysowej sytuacji podawać mu wodę do picia w ciągu dnia?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pytaniu nie podała Pani ile miesięcy ma dziecko oraz czy mleko jest jego jedynym obecnie pokarmem, jeśli tak, to istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko nie dojada, jest głodne, stąd wynikają jego nerwy podczas ssania piersi. W takim przypadku najlepszym wyjściem byłoby dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym, które dodatkowo uzupełniłoby płyny. Podanie dziecku wody możliwe jest dopiero po ukończeniu przez niego pierwszego pół roku życia, ale jeśli dziecko nie spożywa nic oprócz mleka, to najlepiej byłoby podać mu mleko modyfikowane zamiast wody.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/karmienie-niemowlecia

https://portal.abczdrowie.pl/do-kiedy-karmic-dziecko-w-nocy

https://portal.abczdrowie.pl/czym-karmic-dziecko-do-lat-3

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.