Czy można jakoś poprawić stan mojego nosa?

Od paru lat borykam się z problemem przerośniętej małżowiny w prawym otworze nosa. Problem jest o tyle trudny, że objawy nigdy nie pojawiają się w dzień, np. podczas wizyty u lekarza, czy badania, gdyż obrzęk w nosie występuje głównie podczas spoczynku/snu - w pozycji poziomej. Tomografia wygląda dobrze, nie mam też żadnych alergii, grzybów ani bakterii. Podejmowałam już różne terapie. Przyjmowałam flixonase nasule, antybiotyki, olej sezamowy - niestety bezskutecznie. Oprócz farmakoterapii przeszłam jeden zabieg chirurgii laserowej małżowin parę lat temu - bez żadnego efektu. Ponadto dwa zabiegi kriochirurgii w ciągu ostatniego roku, po których początkowo drożność nosa była zniewalająco dobra (choć momentami wdychane powietrze zdawało się być zbyt ostre, zimne, nieprzefiltrowane), jednak po około 3-4 tygodniach po odstawieniu maści przeciwzapalnej/przeciwbakteryjnej nos jakby stracił barierę ochronną, każdy oddech powodował swędzenie w nosogardle, podrażnienie, kichanie salwami. Po czasie wdał się chyba stan zapalny i małżowina wróciła do stanu pierwotnego. Zastanawiam się czy w moim przypadku warto wykonać 3 w przeciągu pół roku zabieg kriochirurgii małżowiny, czy może warto sklonic się ku innym metodom? Istnieje moze jakas inna, skuteczniejsza metoda niż kriochirurgia, laser i elektrokoagulacja? Zastanawiam się czy wykonywana jest może klasyczna plastyka nosa z poszerzeniem otworów nosowych lub inne nieznane mi jeszcze metody które mogą przynieść bardziej długotrwały efekt? Bardzo zależy mi na wyleczeniu tego problemu gdyż przez niego mam poważne problemy natury zawodowej - jestem śpiewaczką klasyczną, a przy ciągłym oddychaniu buzią moje gardło jest wciąż przesuszone, a płuca nie funkcjonują prawidlowo, co uniemożliwia mi normalne wykonywanie zawodu. Proszę o fachową poradę. Z góry dziękuję.

Witam,

Zabiegi korekty nosa nie są prostymi procedurami, ponieważ łączą dwa elementy - 1. przywrócenie funkcji nosa jak i 2. poprawę jego wyglądu. Najlepiej dla Pani by było się umówić na konsultację do specjalisty laryngologii lub chirurga plastycznego, zabierając wyniki badań, celem oceny możliwości poprawy funkcji oddechowej operacyjnie. Istnieje wiele składowych na funkcję nosa, więc ocena pozwoli dostosować metodę rekonstrukcji do Pani potrzeb.

Pozdrawiam serdecznie

Marek Paul