Czy można jakoś pozbyć się tego naczyniaka?

Witam. Moja córka ma 8 miesięcy i koło nosa wg lekarza dermatologa jest to naczyniak.. Staje się większy że wzrostem masy i wzrostu córki. Czy mozna to jakoś usunąć? Laserem bądź maść rozjaśniająca?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

naczyniak okresu niemowlęcego to dość częsta przypadłość dotykająca dzieci – nie podlega żadnemu leczeniu w wieku 8 miesięcy. W 80% przypadków naczyniaki zanikają z czasem, dlatego też, jeśli lekarz postawił diagnozę, warto cierpliwie poczekać.

Niektóre naczyniaki stosunkowo szybko zmniejszają się, inne z kolei mają tendencję wzrostową – tak jak w przypadku Pani córki rosną wraz dzieckiem, co jest typowe w okresie do 1. roku życia. Naczyniak w tym czasie może urosnąć nawet do 6 centymetrów. Finalnie jednak ma czas nawet do 5.-10. roku życia, by zaniknąć całkowicie. Jeżeli zmiana skórna jest w pobliżu nosa i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu dziecka, to usunięcie naczyniaka byłoby zbędną interwencją w tym momencie. Być może zainteresuje Panią ten materiał: https://parenting.pl/naczyniak-u-niemowlaka.

Natomiast inaczej sprawa wygląda, gdy cokolwiek w wyglądzie naczyniaka obudzi niepokój rodziców – to jest zmiana zacznie krwawić itd. Dlatego należy systematycznie konsultować to znamię, najlepiej z chirurgiem dziecięcym czy dermatologiem. On także podejmuje ostateczną decyzję co do ewentualnego usunięcia czy leczenia zmiany naczyniowej w zależności od rodzaju naczyniaka. Więcej w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/naczyniak.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.