Jak postępować w przypadku naczyniaka między łopatkami?

Witam. Córka 2 lata od urodzenia ma 3 naczyniaki jeden najmniejszy się wchloną. Ostatnio pani doktor w Lublinie skierowała nas na usg naczyniaka miedzy łopatkami. Wynik usg : w okolicy mięszylopatkowej, posrodkowo w obrębie tkanki podskórnej widoczny jest hiperechogeniczny, nieco niejednorodny obszar o wym. Ok. 36x8x43mm w obrębie zmiany obecne są sygnały przepływu naczyniowego. Obraz usg może odpowiadać naczyniakowi krwionośnemu. Co to oznacza? Co dalej z tym robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

naczyniaki krwionośne to niezłośliwe zmiany nowotworowe powstające już w życiu płodowym – często pokrywają skórę, ale mogą dotyczyć też narządów miąższowych. Choć wyglądają niepokojąco, zwłaszcza gdy rosną lub jest ich więcej, to zazwyczaj nie stanowią powodu do obaw – wymagają jedynie obserwacji na przestrzeni lat. Niepokój mogą budzić naczyniaki, które ulegają owrzodzeniu czy procesowi martwiczemu.

W rozwoju naczyniaka krwionośnego wyróżnia się 3 fazy – pierwsza jest fazą szybkiego wzrostu (nawet do 24. miesiąca życia), druga – tzw. faza plateau – to czas, kiedy naczyniak pozostaje bez zmian, a następnie w 3. fazie – samoistnie zanika. Może mieć to miejsce między 2. a 5. rokiem życia, choć niekiedy trwa nawet do 7. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/naczyniak.

Leczeniu – w różnej postaci – podlegają tylko te naczyniaki, które np. poprzez swoje umiejscowienie mogą zagrażać zdrowiu dziecka (np. w drogach oddechowych) lub są poważnym defektem kosmetycznym (np. zajmują część twarzy). W przypadku Pani córki, jeżeli lekarze nie widzą przeciwwskazań, warto czekać cierpliwie aż pozostałe dwa naczyniaki się wchłoną. Być może przydatna będzie odpowiedź naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/naczyniak-na-gornej-wardze-u-dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.