Czy można podać osobie po 2 krwotokach do mózgu lek Pradaxe?

PACJENT 78 LAT W CIAGU OSTATNIEGO1,5 MIESIACA 2 OPERACJE NA KRWOTOKI Z MÓZGU ,MA MIGOTANIE PRZEDSIONKÓW,PO OPERACJI PODANO JAKO ANTYKOAG FRAXIPARIN O,6 ,TERAZ WYNIK INR 0.99,CZAS PROTROM 12 ,WSKAZNIK PROTROM 100,83,CZY MOZNA PODAC PRADAXE 110 MG 2 RAZY DZIENNIE,BYŁA ZAPISANA ,CZY JEST ZBYT DUZE RYZYKO KRWOTOKU

Bardzo trudna decyzja. Musi ją podjąć lekarz po poinformowaniu pacjenta o ryzyku. Są specjalne algorytmy, które wskazują na ryzyko udaru krwotocznego i niedokrwiennego mózgu. W zależności od tego co przeważa taką decyzję należy podjąć. Wydaja się, że na pewien okres czasu najbezpieczniejsza jest fraxiparyna. Z leków doustnych w miarę bezpieczna jest własnie pradaxa co nie oznacza, że nie niesie ze sobą ryzyka krwotoku śródczaszkowego. Można w takim wypadku rozważyć możliwość zabiegowego zabezpieczenia ( przezskórne zamknięcie uszka przedsionka lewego) przed urwaniem się skrzepliny z przedsionka serca co daje możliwość zrezygnowania z leczenia przeciwkrzepliwego.