Czy można przestać brać tabletki dwuskładnikowe po 4 dniach?

Witam! Mam pytanie dotyczące antykoncepcji hormonalnej. Brałam je kiedyś, przez około 2 lata, potem po przerwie znowu przez ok. pół roku. Od dłuższego czasu nie biorę żadnych środków antykoncepcyjnych. Kilka dni temu dostałam okres i stwierdziłam, że zacznę znowu brać tabletki. Jednak mam pewne obawy. Z tego co pamiętam, to tabletki, które brałam wpływały na mnie raczej dobrze. Schudłam, powiększyły mi się piersi, miałam ładniejszą cerę. Niestety problemy zaczęły się jak je odstawiłam, teraz mam bardzo bolesne miesiączki, bardzo wodniste, wcześniej tak nie miałam (tzn. zanim zaczęłam zażywać antykoncepcję). Gdy zaczęłam brać tabletki drugi raz, straciłam także ochotę na seks. Boję się również, że tym razem to się stanie. Poza tym, chyba raz w miesiącu miałam intensywne bóle głowy. Nie miałam nudności, ale od tej pory, nie mogę pić alkoholu - prawie zawsze wymiotuję. Obawiam się, że jak teraz zacznę znowu brać antykoncepcję, bóle głowy oraz wahania nastrojów mogą powrócić. Poza tym, jest to lek hormonalny z dużą dawką hormonu, nie może więc być obojętny na stan zdrowia. Boję się, że może mieć negatywny wpływ. Proszę o poradę.. Dodam ze wzięłam już 4 tabletki z opakowania. Wczoraj miałam zażyć 5. tabletkę, jednak stwierdziłam że "nie watro" ich brać i przestałam. Wiem, że nie można tak po prostu przestać ich brać. Jeszcze raz proszę o poradę. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Odstawienie tabletek w połowie opakowania jest wysoce niewskazane.
Jeżeli jednak już to Pani zrobiła, radziłabym odstawić obecny blister i już do niego nie wracać, by nie rozregulowywać jeszcze bardziej gospodarki hormonalnej.

Jeżeli przy poprzednich opakowaniach odczuwała Pani działania niepożądane leku, myślę, że warto zastanowić się nad zmianą środka. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów  o różnym składzie i dawkach. Sugerowałabym nie działać więcej na własną rękę i skontaktować się ze swoim ginekologiem w celu dobrania odpowiedniego leku.
Tabletki najnowszej generacji zawierają małe dawki hormonów, a więc działania niepożądane nie są aż tak częste.

Pozdrawiam