Czy można przesunąć okres po pierwszym opakowaniu tabletek?

Witam, właśnie znowu zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. Mam pytanie. Czy mogę od razu zacząć brać drugie opakowanie po pierwszym (tzn. "ominąć dni miesiączkowe")? Wiem, że można tak robić, jeśli brało się już tabletki jakiś czas. Ja dopiero biorę pierwsze opakowanie, ale bardzo źle wypada mi termin miesiączki, wiec zależy mi, by go nie mieć wtedy! Czy jak wezmę drugie opakowanie zaraz po pierwszym, to czy nie dostane wtedy okresu i czy antykoncepcja będzie skuteczna? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Działanie antykoncepcyjne tabletek zostanie zachowane. Nie wiem jednak, czy warto nie robić przerwy pomiędzy dwoma pierwszymi opakowaniami tabletek. Często przy pierwszych trzech opakowaniach występują nieregularne krwawienia, niezrobienie przerwy zwiększy szansę na wystąpienie takiego krwawienia w trakcie drugiego blistra. W efekcie może Pani nie mieć siedmiodniowej przerwy, a i tak dość obficie krwawić. Decyzja należy do Pani. Na pewno zrobienie tej przerwy pomoże organizmowi w zaadaptowaniu się do tabletek. Może Pani również rozpocząć kolejne opakowanie bez robienia przerwy i wybrać tylko kilka tabletek, tyle ile potrzebuje Pani by przesunąć krwawienie o pożądaną liczbę dni. Następnie powinna Pani wyrzucić resztę tabletek z danego blistra (albo zachować na zapas) i zrobić 7 dni przerwy.

Pozdrawiam serdecznie!