Czy można spożywać suszone daktyle przed kolonoskopią?

Dzień dobry. Za 3 dni mam kolonoskopię o 7 z rana. Moje pytanie dotyczy tego, czy mogę spożywać Daktyle suszone lub żelki w tym czasie ? Pozdrawiam

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Kolonoskopia to rodzaj badania obrazowego, dzięki któremu możemy sprawdzić wnętrze jelita grubego. Polega na wprowadzeniu przez odbyt miękkiego instrumentu. Badanie to pozwala na wykrycie np. polipów, które mogą prowadzić nawet do raka jelita grubego. Wskazania do wykonania badania są róże, na przykład w celach diagnostycznych, leczniczych (poprzez usuwanie ciał obcych) lub profilaktycznych w różnych chorobach. Przygotowanie do badania powinno zacząć się już na tydzień przed zaplanowaną datą. Należy zaprzestać przyjmowania preparatów żelaza, leków antyagregacyjnych oraz przeciwzakrzepowych. Trzy dni przed badaniem powinno się wprowadzić dietę bardziej płynną. W dzień przed badaniem można zjeść jedynie śniadanie, bez napojów gazowanych oraz mleka. Nie należy jeść także surowych warzyw i owoców. Można zjeść zupę, budyń, kisiel czy serek homogenizowany. W tym dniu rozpoczyna się także przyjmowanie preparatu zapisanego przez lekarz. W dniu badania pacjent musi być na czczo minimum sześć godzin, a więc spożycie kilku daktyli przed badaniem będzie nieodpowiednie.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Krem z pieczonych pomidorów
http://www.mojdietetyk.pl/cos_pysznego_zdrowego/krem-z-pieczonych-pomidorow.html?c=9