Czy można wyleczyć taką niewydolność nerek?

Czy niewydolność nerek da się wyleczyć jeśli już bolą ? Wstrzymywałam mocz nawet dobę przez kilka lat, czy jeżeli nerki bolą to już za późno i tylko dializy czy da się jeszcze wyleczyć lekami? Dziennie przez 7 lat mije mniej niż litr dziennie, czasami tylko 300ml i coraz częściej boli przy ruszaniu się, dzis w nocy nie mogłam się nawet przewracać na bok bo tak bolało. Wyniki kreatyniny wyszedł na skraju (miałam 80, a norma jest do 80)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim ból nerek często mylony jest z bólem kręgosłupa, a niewydolność nerek może przez lata nie dawać żadnych wyraźnych objawów. Możliwe więc, że nie choruje Pani na niewydolność nerek, a ból przez Panią opisywany dotyczy innej jednostki chorobowej.

Możemy wyróżnić ostrą oraz przewlekłą niewydolność nerek.

Ostra niewydolność, choć ma gwałtowny przebieg, to jej skutki są odwracalne. Wywołuje ona biegunkę, wymioty lub krwawienie z przewodu pokarmowego. Problemy z nerkami objawiają się również uczuciem zmęczenia, nudnościami, brakiem apetytu, drżeniem rąk i osłabieniem.

Przewlekła niewydolność nerek objawia się skokami ciśnienia, częstą potrzebą oddawania moczu, zwiększonym pragnieniem, swędzeniem skóry, obrzękami czy zespołem niespokojnych nóg. Pojawia się nadciśnienie tętnicze, które doprowadzić może do zaburzeń widzenia lub bólu głowy. Ten rodzaj niewydolności jest nieodwracalny i postępujący, dlatego chorzy muszą być dializowani lub kierowani na przeszczep.

Proszę udać się do nefrologa w celu postawienia diagnozy oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Więcej o niewydolności nerek przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/niewydolnosc-nerek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.