Witam serdecznie!
Cieszę się, że postanowiłeś napisać ten list, bowiem zdecydowanie można Ci pomóc w obecnej sytuacji. Z Twojej wiadomości wynika, że w przeszłości udało Ci się pokonać tę przypadłość stąd też sądzę, iż podobnie może być w tym przypadku.
Tiki nerwowe są z reguły kojarzone z sytuacjami silnie stresującymi i są pewną formą rozładowania pojawiającego się napięcia. Próba opanowania pojawienia się tiku w momencie, gdy impuls do jego wykonania już się pojawił jest bardzo trudna, ale możliwa. Niestety jednak może to grozić pogłębieniem się napięcia emocjonalnego a co za tym idzie nasilenia dolegliwości. Z tej przyczyny radziłabym raczej skupienie się na przyczynach pojawiania się tych tików a nie na nich samych. Tak jak wspomniałam tiki są kojarzone z odczuwaniem silnego stresu, dlatego warto by się zastanowić, w jakich momentach pojawia się impuls do wykonania danego ruchu, z jakimi sytuacjami się to wiąże.
Kolejnym etapem jest tu niwelowanie stresu w swoim życiu i tu pojawia się szereg możliwości: sport, muzyka relaksująca, ćwiczenia relaksacyjne oparte m. in. na jodze, taniec itp. Są to naturalne metody walki ze stresem, które przy regularnym stosowaniu mają wysoką skuteczność. Stres najczęściej objawia się poprzez napięcie mięśniowe, gdy je rozluźniamy m. in. za pomocą wyżej opisanych czynności poziom stresu się redukuje. Wiąże się z tym jeszcze jeden sposób na walkę z napięciem, który może być stosowany niemalże wszędzie a szczególnie polecam Ci go podczas zajęć w szkole. Gdy poczujesz, że wzbiera w Tobie napięcie oprzyj palce dłoni o blat stołu i bardzo silnie naciśnij na blat, tak jakbyś chciał się przez niego przebić a następnie (po paru sekundach) opuść swoje ręce swobodnie wzdłuż tułowia. Napięcie mięśni podczas napierania na blat oraz późniejsze rozluźnienie powoduje redukcje poziomu odczuwanego stresu a w Twoim przypadku może zapobiec pojawieniu się kolejnego tiku.
Powyżej przedstawiłam Ci sposoby samodzielnej walki z przypadłością, jaka Cię dotknęła. Pamiętaj jednak, że jeśli nie przyniosą one oczekiwanych rezultatów to nie pozostajesz sam sobie. Zawsze możesz się zgłosić do psychologa, który pomoże Ci w opanowaniu tego problemu.
Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy można samodzielnie wyleczyć tiki? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Jak wyleczyć tik mrugania oczami? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czy da się wyleczyć takie tiki nerwowe? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak wyleczyć tiki u dziecka? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak leczyć tik mrugania oczami? – odpowiada Lek. Bartłomiej Grochot
- Co jest przyczyną choroby tikowej? – odpowiada Mgr Karolina Staniaszek
- Czym różnią się tiki nerwowe od zespołu Toureta? – odpowiada Mgr Aurelia Grzmot-Bilska
- Tiki nerwowe po traumatycznym przeżyciu – odpowiada Mgr Kamil Tarnawski
- Bardzo dziwne tiki – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Tiki u 5-letniego chłopca – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt