Czy można z dnia na dzień stać się osobą homoseksualną?

Czy można z dnia na dzień stać się osobą homoseksualną? Sęk w tym, że całe życie nie tyle co czułam się hetero, ale po prostu to wiedziałam, nie zastanawiając się nad tym. Mam 21, jestem dziewicą, żadnych bliższych kontaktów z facetami, ale chciałam tego jedynego, marzyłam o bliskości mężczyzny o seksie z mężczyzną. Zdiagnozowano u mnie HOCD, ale jak typowa hocd w to wątpię. Czy HOCD może zabrać cały pociąg seksualny do mężczyzn? Zwróci go kiedyś? Mam dosyć. Unikam ludzie, tv, książek. Tragedia

Dzień dobry!

Nie, nie jest możliwa nagła zmiana orientacji seksualnej.
Orientacja seksualna nie jest jednak tak zero-jedynkowa i jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. W okresie wczesnej młodości (w którym się Pani znajduje) wciąż jest w trakcie kształtowania. Samookreślenie, rozumienie swojej tożsamości seksualnej, może też zmieniać się w perspektywie długoterminowej (np. wielu lat, w ciągu całego życia itp).
Wiele osób jest (w mniejszym lub większym stopniu) biseksualnych, tzn. w zależności od okoliczności może tworzyć związki zarówno z kobietami, jak i z mężczyznami.

Jednocześnie wspomina Pani także o negatywnych zmianach w swoim życiu - np. spadku nastroju i zainteresowań - także w innych sferach niż seksualna.

Udzielenie pełnej odpowiedzi na Pani pytanie oraz pełnowartościowe zdiagnozowanie sytuacji przekracza możliwości kontaktu internetowego. Proszę zgłosić się np. do Poradni Zdrowia Psychicznego, rozważyć podjęcie terapii i wszelkie pojawiające się wątpliwości na bieżąco omawiać z prowadzącym psychoterapeutą. Zawsze najbardziej wartościowa będzie rozmowa ze specjalistą, który zna Panią osobiście i długoterminowo.

Pozdrawiam!