Jaka może być przyczyna biseksualności?

dzień dobry, chciałbym zadać kilka pytań o orientację biseksualną. Czym według pacjentów spowodowana jest zmiana (przejście np. z hetero na homo): czy jest to zwykle bez powodu: po prostu budzą się jednego dnia i zauważaja zmianę, czy jest ona może spowodowana pojawieniem się jakiejś osoby w ich życiu? Jak wygląda sprawa okresów trwania danej "fazy" (u pacjentów, u których ukierunkowanie na daną płeć jest zmienne czasowo): czy jeśli jest się bliżej danego bieguna (np. hetero): to właśnie ta faza utrzymuje się zwykle dłużej, niż faza homo? Czy jeśli trwa faza np. homo to zainteresowanie płcią przeciwną jest żadne? Ciągle jest mało dostępnych publikacji dotyczących tej orientacji, dlatego zależy mi na Państwa spostrzeżeniach (jak najczęściej opisują to pacjenci?) z góry dziękuję za odpowiedzi

Dzień Dobry.

Na początku wyjaśnię, że nie ma czegoś takiego jak przechodzenie z "hetero" na "homo".
Orientacja psychoseksualna jest względnie trwałym konstruktem.
Często nieświadomie można określać siebie jako osobę heteroseksualną tylko dlatego, że aktywność seksualna realizowana była wyłącznie z kobietą i ów mężczyzna nie wiedział, że może sprawiać mu przyjemność czy satysfakcję również seks z drugim mężczyzną.
W takim przypadku nie ma przejścia z orientacji heteroseksualnej na homoseksualna. Raczej mówimy o uświadomieniu sobie swojej biseksualności.

Seksualność człowieka jest tak wielowymiarowym konstruktem i dlatego ciężko mówić coś "na pewno", bo doświadczenia, powodują odkrywanie i nierzadko zaskoczenie.
Freud mówił, że człowiek nie zakochuje się w płci, tylko w osobowości Myślę, że jest w tym sporo prawdy.

Doświadczenia pokazują, że odkrywanie swojej seksualności na różnych etapach życia jak i w różnych relacjach powoduje, że nabywamy wiedzy o nas samych - o tym co nas podnieca, co preferujemy, z kim i w jaki sposób chcemy uprawiać seks.

Niebywale istotnym jest zwrócenie uwagi na to, że nie ma "lepszych" i "gorszych" orientacji psychoseksualnych. Wszystkie są tak samo istotne, ważne, nienaruszalne. W związku z tym wśród specjalistów powstaje pytanie czy nadal używać słowa orientacja, bo to pojęcie wydaje się być zbyt wąskim i nieelastycznym.

Pyta Pan również o zmienność w stosunku do płci. Z mojego niewielkiego, ale bogatego doświadczenia wygląda, że jest to różnie. Są mężczyźni, którzy mówią, że potrzebują zaspokoić potrzebę płciową i mniej istotne jest z kim to zrealizują - czy z kobietą czy z mężczyzną. Są również tacy panowie, którzy mówią, że to zależy "od dnia" - czasami mają większą potrzebę uprawiać seks z kobietą, a czasami z mężczyzną.

Mam nadzieję, że ustosunkowałem się do wszystkich Pana wątpliwości.
Jeśli chciałby Pan nadal zgłębiać wiedzę dotyczącą seksualności człowieka to na rynku jest wiele ciekawych książek albo publikacji, które mogą odpowiedzieć na wiele Pana pytań.

Ponadto zapraszam do rozważenia możliwości wspólnej rozmowy - w gabinecie, w przychodni lub za pomocą komunikatora Skype.

Życząc pięknej bliskości z drugim człowiekiem,
D.Pysz-Waberski
https://www.facebook.com/nadzycie/
Konsultacje Skype: Wsparcie Psychomeds

Witam Pana,

biseksualizm jest tożsamością seksualną - osoby biseksualne mogą czuć pożądanie do obu płci. Orientacja seksualna (Heteroseksualna, Homoseksualna i Biseksualna), kształtuje się w okresie adolescencji (dojrzewania). Na podstawie badań można wnioskować, że na orientację seksualną mogą mieć wpływ czynniki genetyczne i środowiskowe. Zalecana jest konsultacja seksuologiczna, z psychoterapeutą/seksuologiem łatwiej będzie zrozumieć problem.

Pozdrawiam serdecznie