Czy muszę mieć operację kręgosłupa mając 45 lat?

Witam czy mogę obawiać się operacji odcinka piersiowego wielopoziomowe przepukliny z uciskami na rdzeń , stenoze naczyniaka . Puki co ból niesamowity cierpna mi ręce , bolą , nogi również osłabione , schudłam w ciągu miesiąca 10 kg , nie mogę spać w nocy a rano mam problem podnieść się z łóżka cała jestem zesztywniała nie mogę siedzieć , stać ulgę przynosi mi pozycja tak zwanego garba . Mecze się z tym bólem parę lat nic nie pomaga , leki jakie biorę to plastry transtec 75 , bunandol podjęzykowy , pregabaline i przeciwzapalne Trosicam . Nie daje już rady a ból coraz gorszy , operacji się trochę obawiam . Bardzo proszę o poradę co robić obawiać się czy nie bo z tego co mi mówiono ta operacja wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem wystąpienia deficytu neurologicznego .

Redakcja abcZdrowie

Witam,

by móc precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytanie, należy zapoznać się z wynikami badań obrazowych, to jest MRI kręgosłupa. Bez tego niestety nie sposób ocenić ryzyka i ewentualnych powikłań po operacji.

Niemniej wielopoziomowe przepukliny z uciskiem na rdzeń kręgowy, zwłaszcza w odcinku piersiowym, są poważną dolegliwością, która niesie za sobą szereg możliwych konsekwencji. Neurochirurg powinien dokonać oceny ryzyka i ewentualnych korzyści wynikających z operacji, jako że niewykluczone, iż ta przyniosłaby znaczną poprawę komfortu Pani życia. Stosuje Pani bardzo silne leki przeciwbólowe (opioidy), przeciwzapalne i przeciwdrgawkowe o działaniu na centralny układ nerwowy. Jeżeli one nie przynoszą ulgi, to zdecydowanie należy przedsięwziąć inne kroki.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-kregoslupa.

Co do powikłań pozabiegowych, to najczęstszym jest uszkodzenie czy podrażnienie korzeni nerwowych, co może prowadzić do zaburzeń czucia czy dolegliwości bólowych, a także uszkodzenie opon rdzeniowych. Na tym etapie jednak nie sposób ocenić, czy do tego dojdzie i jak duże ryzyko jest w Pani przypadku.

Proszę pamiętać, że nieleczona rozległa dyskopatia kręgosłupa również jest zagrożeniem i wiąże się z ryzykiem nie tylko bólu czy zaburzeń czucia w kończynach, ale także niedowładów i innych poważnych powikłań.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, być może rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/operacje-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.